Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bayanlara Yönelik Meslek Edindirme Kursları
Bayanlara Yönelik Meslek Edindirme Kursları
24 Ocak 2009 / 01:35
Kilis'te, bayanlara yönelik Mesleki Eğitim Kurslarında bitirilen halılar törenle kesildi.

Ekrem Çetin ÇATOM tarafından verilen kurslar ile Halt Eğitimi Merkezi (HEM) ile İŞKUR tarafından proje kapsamında açılan bayanlara yönelik Mesleki Eğitim Kurslarını Kilis Vali Vekili Erkan Çapar, Vali Yardımcısı Abdullah Ayaz, Halt Eğitim Merkezi Müdürü Hamit Maraşlıoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Külekçiolğu, ÇATOM yetkilisi Nigar Çerkezoğlu ziyaret etti.

Burada halı kesim törenine de katılan Vali Vekili Erkan Çapar, kursiyerlerin ürettikleri el işi göz nuru ürünler hakkında bilgi aldı. Kilis Vali Vekili Erkan Çapar yaptığı konuşmada, Halk Eğitim Merkezi, İŞKUR işbirliği ile bayanları meslek edindirme kurslarının önemli olduğunu belirterek, "ÇATOM'un faaliyetleri de çok güzel, adete bu bina bir fabrikayı andırıyor. Bayanların meslek edinmesi gerçekten çok önemlidir.

Bu ürünlerin pazarlanması için proje hazırlanabilir. Bayanlar ekonomik destek sağlayan bu projeler ile evlerine katkıda bulunuyorlar. Bu kursların kadınların el becerilerini göstermeleri açısından önemlidir.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kadınların meslek edinmesi için bir dizi çalışma yapılıyor. Kilis ve ilçelerinde ev hanımlarımızın, kızlarımızın meslek edinme kurslarında öğrendiklerini uygulamaları halinde ev ekonomisine katkı sağladığı gibi eşlerine de maddi açıdan destek olacaklardır.

Burada binanın fiziki anlamda bir takım yenilikler yapılması gerekiyor. Kursiyerlerimiz soba ile ısınıyorlar. SODES kapsamında projeleri yapılarak buranın ısınma sorunu ile boya işleri başta olmak üzere bir takım değişiklikler yapılması gerekiyor. Fiziki anlamda iyi şartlar olduğu zaman daha güzel işler yaratılır.

Bu ürünlerin pazarlanması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.
HEM Müdürü Hamit Maraşlıoğlu ise binanın fiziki anlamda iyileştirilmesi için hemen proje hazırlayacaklarını belirterek, "Sayın valimizi talimatı ile gerekli çalışmalara başlayacağız. Bayanlara yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının çok önemlidir.

HEM olarak çeşitli kurul ve kuruluşlarla birlikte proje yaparak meslek edinme kurslarına büyük destek veriyor. İŞKUR İl Müdürlüğü ile hazırladığımız proje sürüyor. Amacımız tüm bayanların bu kurslara katılımını sağlamak ve ev ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmaktır" dedi.

Mesleki Eğitim Kursları kapmasında Belediye İş merkezinde açılan halıcılık kursunda tamamlanan halılar törenle tezgahlardan kesilerek indirildi.
Vali Vekili Erkan Çapar, diğer meslek edindirme kursları ile açılan Ana Sınıfı'ndaki öğrencilere karnelerini verdi.
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem