Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Belmek Kursları Büyük Rağbet Görüyor.
Belmek Kursları Büyük Rağbet Görüyor.
21 Nisan 2009 / 10:15
Temel hedefi, kadınları meslek sahibi yapmak olan kurslar, toplam 6 bölgede 116 kurs merkezinde 25 branşta açılıyor. Her yıl yaklaşık 10 bin genç kız ve kadın kurslardan yararlanıyor.

BELMEK, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından, genç kız ve kadınları üretime katarak toplum içerisindeki yerlerini almalarını sağlamak amacıyla başlatıldı.

Kurslar ayrıca, toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, kadınlara yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek, birlikte yaşama ve planlı çalışma alışkanlığını kazandırmak, dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek, boş zamanların verimli bir şekilde kullanımını sağlamaya katkı sağlıyor.

Kurslar, Makine Nakışı, El Nakışı, Şiş Dantel, İğne Oyası, El Sanatları, Ahşap Boyama, Kumaş Boyama, Rölyef, Turistlik El Sanatları, Taş Bebek, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği, Giyim, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Kilim, Resim, Çini, Ebru, Minyatür, Tezhip-Hat, Mozaik, Seramik Ev Ekonomisi-Yemek gibi branşlarda yapılıyor.

Yaklaşık 8 aylık kurs dönemi sonunda yapılan el emeği göz nuru eserleri, dönem sonunda gerçekleştirilen sergilerle Ankaralıların beğenisine sunuluyor.

NASIL BAŞVURULUYOR?

1994 yılından bugüne kadar toplam 122 bin 758 kadının yararlandığı kurslara katılmak isteyenler, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle BELMEK bölge merkezlerinde kayıt yaptırabiliyor.

Kayıt yaptırmak isteyenlerin 2 adet fotoğraf, T.C Kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile diplomalarının fotokopilerini getirmeleri gerekiyor.

2008-2009 kurs döneminde BELMEK, 420 Usta Öğretici ile 6 ana merkez ve 115 kurs yerinde 26 branşta meslek edindirme ve el beceri kursları düzenledi.

Her yıl Eylül ayında başlayan kurslar, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle deki Belmek bölge merkezlerinde açılıyor.

MESLEK STANDARTLARINA UYGUN İNSAN GÜCÜ

Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen BELTEK kursları da vatandaşları bilgi ve beceri sahibi yaparak kentsel bütünleşmeyi sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu meslek standartlarına uygun insan gücü yetiştirerek, Başkent ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

8 bölüm ve 74 branşta eğitim verilen BELTEK ten 10 yılda 75 bin kişi yararlandı. Kurslara, mesleği olmayanların yanı sıra meslek sahibi olan ancak işinde uzmanlaşmak isteyenler, çeşitli üniversitelerde okurken alanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinerek geleceğe hazırlanmak isteyen genç kursiyerler de büyük ilgi gösteriyor.

1999 yılından bugüne kadar yoğun talep gören BELTEK branşlarından en fazla Elektronik-Bilgisayar, Makine bölümlerine ilgi gösteriliyor.

BELTEK Teknik Eğitim Kursları, 3 er aylık dönemler halinde verilmekte olup, yoğun talep olması nedeniyle Bilgisayar İşletmenliği, Bilgisayar Donanımı ve Bakım Onarımı ile Web Sayfa Tasarımı kursları, 2 aylık hızlandırılmış kurslar halinde veriliyor.

Diğer branşlarda verilen kurslar arasında, Elektrik, Matbaa, Yapı, Mobilya-Dekorasyon, Metal-Döküm, Model Makine ve Genel Mesleki Eğitim en çok ilgi gösterilenler arasında yer alıyor.

Kurslara katılanların yüzde 48 inin üniversite mezunu, yüzde 38 inin kadın, yüzde 60 ının genç olması dikkat çekiyor.

Yoğun ilgi gören kurslar hafta içi ve hafta sonlarında gerçekleştiriliyor. Kurslardan, lise ve yüksek öğrenimde okuyan öğrenciler, mezunlar, halen işletmelerde çalışanlar, emekliler ve işsiz gençler de yararlanabiliyor.

BAŞVURU ADRESLERİ

Kurslara kayıt yaptırmak isteyenlerin, Beltek koordinatörlüğünün 202 34 68-69 numaralı telefonundan ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi nin www.ankara-bel.gov.tr  adresinden ayrıntılı bilgi alabiliyor. Ayrıca ön kayıt için www.beltek.gazi.edu.tr adresinden online işlem yaptırılabiliyor.

Online kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyer adaylar, daha sonra kesin kayıt yaptırmak üzere Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi BELTEK koordinatörlüğüne şahsen başvurmaları gerekiyor.

İSTİHDAMA YÖNELİK PROJE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, BELTEK kurslarıyla sadece Türkiye ye değil, dünyaya örnek dev bir projeye imza atıldığını belirterek, çalışmanın istihdama yönelik yürütüldüğünü söyledi.

Meslek sahibi yapma ve istihdam sağlama çabalarını Türkiye de hiçbir belediyenin yakalayamadığını savunan Gökçek, Burada Gazi Üniversitesi nin de rolü oldu. 10 sene aramızda hiçbir problem olmadı. Uluslararası düzeyde insanlar bu çalışmamıza hayranlık duyuyorlar. Ben ülkemizin gelişmesini teknik eleman yetiştirmekte, sanayicimizin istediği vasıflı eleman sağlamada buluyorum dedi.

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Erdoğan Köse ise kurslardan mezun olanların yüzde 40 ının üniversite mezunu olmasının bu projenin ilginçliğini ve başarısını ortaya koyduğunu söyledi. Köse, kursa katılanların yüzde 48 inin kadın ve katılanların yüzde 50 sinin işsiz olmasının da toplumun her kesiminden her yaştan ve cinsiyetten kişinin bu kurslara dengeli olarak katıldığını gösterdiğini ifade etti.

Muhabir : Abdullah Ortaç-Ankara
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem