Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Elazığlı Mucitlerin Yaptığı Elektrikli Araba Görücüye Çıktı
Elazığlı Mucitlerin Yaptığı Elektrikli Araba Görücüye Çıktı
14 Şubat 2009 / 23:40
Elazığ'da ikisi ilkokul öğretmeni biri tekniker 3 arkadaşın yaptığı elektrikli araba büyük ilgi gördü.

Elazığ'da 3 arkadaşın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı elektrikli araba tamamlandı.

Elazığ'da İstiklal İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Ramazan Eryıldız, Hikmet Doğan ve saniye sitesinde tekniker olarak çalışan iş adamı Hikmet Koşar tarafından yapılan "Çelebi" adlı elektrikli aracın saatteki hızının şimdilik 60 km olduğu belirtildi. 4 bin liraya mal olan arabayı görmek için gelen Elazığlılar, çevrenin korunması için çok iyi bir buluş olduğunu belirtirken, Hikmet Doğan ise, "Bizim uyguladığımız
sistemde ağırlık merkezinin yerinin değiştirilerek tekerliğin yuvarlanıyor" dedi.

Aracın yapımını gerçekleştiren Ramazan Eryılmaz da, "Çelebi taşıma sistemiyle elektrikli araç yapmak artık çok kolay. Elektrikli araçların gelişmemesinin bir çok var. Bunun başında ki sebep ise batarya problemi.

Bataryalar 2010 yılında tüm otomobil firmalarının üreteceği elektrikli araçların en fazla menzili 200 km'dir. Ama çelebi taşıma sistemi ile artık sadece iki beygir ile istenilen hızda en az 5 bin km yapabilecekler" dedi.

Hikmet Koşar ise, "Buluşumuz, bütün dünya insanlığı için bir damla petrol için binlerce çocuğun öldüğü bu zamanda umarım dünyaya yeni bir nefes ve umut olur" diye konuştu.

Aracı görmek için gelenler arasında bulunan MHP Elazığ eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Gül ise, üç genci kutlayarak, "Çok güzel bir duygu, çok heyecanlandım. Göğsüm kabardı" dedi.
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Maşallah
Kemal DENİZ
Sevgili mucit kardeşlerim şimdiye kadar yaptıklarıhız taktiri şayan. Ama görüyorumki şimdiyekadar hiç bir yenilik ve hareket yok eskilerin dediği gibi g..r gibi başladık türk gibi bitirdik.
09 Nisan 2011 Cumartesi 20:55
Teşekkür
Hikmet Doğan
İlginize teşekkürler. Bu proje ile ilgili çalışmaların sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kısa bir zamanda bu sistemle çalışan modern bir otomobil yaparak görücüye çıkaracağız. Saygılar.
24 Mayıs 2010 Pazartesi 13:55
TEBRIK
önder dertlioğlu
Gerçekten bravo,tebrik ediyorum böyle bir buluşun memleketimden çıkması beni ve eminim tüm ELAZIĞ'lıları son derece mutlu etmiştir, arkadaşlara başarılar dilerim inşallah projenin daha da büyümesi için devlet desteğini de esirgemez.
17 Şubat 2010 Çarşamba 09:46
Net Gündem