Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
'Engellileri Anlamak' Konulu Afiş Tasarımları Sergisi Açıldı
'Engellileri Anlamak' Konulu Afiş Tasarımları Sergisi Açıldı
13 Temmuz 2010 / 15:22
Samsun Valiliği Sosyal Hizmetler ve Engelliler Koordinasyon Merkezi (SEKOM) ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliğinde 'Engellileri Anlamak' konulu afiş tasarımları sergisi açıldı.

Samsun Valiliği Sosyal Hizmetler ve Engelliler Koordinasyon Merkezi (SEKOM) ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliğinde 'Engellileri Anlamak' konulu afiş tasarımları sergisi açıldı.

'Engellileri Anlamak' konulu Afiş Tasarımları Projesi kapsamında açılışı yapılan serginin ciddi bir çalışma sürecinin ardından gerçekleştiğini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, projenin amacının; toplumda engellilerin varlıkları ve yaşadıkları sorunları iyi anlamak, yaşayabilecekleri güçlüklerle ilgili empati geliştirilmesini ve engellilerin toplumda kendilerine yönelik bilgisizlikten kaynaklanan olumsuz davranış ile yaklaşımların giderilmesi olduğunu söyledi.

Karanfil, toplumda engellilere yönelik farkındalık sağlanması düşüncesiyle yola çıkılan proje kapsamında gerçekleştirilen serginin, OMÜ Güzel Sanatlar Bölümü Resim İş Öğretmenliği Anabilim Dalı ile paylaşıldığını, kabul edildikten sonra 2010 yılı Mart ayında uygulamaya konulduğunu ifade etti.

İl Özel İdaresi olarak engelliler konusunda her zaman duyarlı olduklarının ve bu alanda faydalı olunacak her çalışmanın yanında yer aldıklarının altını çizen Karanfil, projeden sergiye uzanan süreci şöyle anlattı: “SEKOM koordinasyonunda çalışmayı yapacak olan OMU Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sevgi Soylu Koyuncu, ilk olarak atölye grubu öğrencilerine engellilerle ilgili bilgiler verdi. Daha sonra engelliler alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizle öğrencilerimizi buluşturup, engelli arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunları bire bir aktarmalarını sağladık. Bu süreç içinde engellilerle ilgili rapor, sunum ve kaynaklar öğrencilerle paylaşılarak konuya daha hakim olmaları sağlandı. Yine engellilere yönelik gerçekleştirilen organizasyon faaliyetlerine çalışmayı yapan öğrencilerimizin katılımı sağlanarak bu alanda daha fazla gözlem yapmalarına imkân sağlandı. Ayrıca öğrencilerimiz, bu çalışmalar kapsamında üniversitemizin özel eğitim bölümü akademisyenleriyle de iletişim kurmuştur.”

Öğrencilerin 3 aylık süreç sonrasında çalışmalarını tamamlayarak elektronik ortamda teslim ettiğini söyleyen Karanfil, serginin ilkinin İstanbul'da, ikincisinin ise Samsun'da yapılacağı bilgisini verdi.

Karanfil, engellilerin toplumla bütünleşme sürecinde kamu kurumlarına, yerel yönetimlere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına ve topluma önemli görevler düştüğünü de sözlerine ekledi.

İstanbul'da Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi'nde, 18 Temmuz'a kadar açık olacak sergi için hazırlanan afişlerin katalog haline dönüştürülmesi ve davetiye basımı Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirildi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem