Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Gediz'de Mantar Fiyatları Düştü
Gediz'de Mantar Fiyatları Düştü
06 Aralık 2010 / 11:59
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, ormanlık alanlarda yetişen ve köylülerin gelir kaynağı olan Espit (Merki) Mantarının fiyatları düştü.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, ormanlık alanlarda yetişen ve köylülerin gelir kaynağı olan Espit (Merki) Mantarının fiyatları düştü.

Bölgede Kırmızı Espit (Merki) adı verilen mantarın sonbahar yağışlarının ardından bolca yetişmesiyle orman köylüsüne önemli bir gelir kapısı açılmıştı.

Gediz Pazar Yeri ile Tüketici Pazarında, yaklaşık bir ay önce kilosu 10 TL. fiyata ulaşan Kırmızı Espit'in şu günlerde pazar kaybettiğini söyleyen köylüler, son zamanlarda satışa sundukları mantarın 2.5 liraya alıcı bulamadığından şikayet ettiler.

Mevsim yağışlarının hemen ardından büyük bir mantar bereketi yaşayan köylüler et fiyatlarının yüksek olması sebebiyle kilosunu 10 liraya kadar alıcı buldukları mantarın bollaşması sebebiyle cazibesini yitirdiğini, fiyatı 2.5 liraya inen Kırmızı Espit'e alıcı bulmakta zorlandıklarını ifade ettiler.

Köylülerin topladığı mantarları ilçede pazarlayan Süleyman Karasu (40), bollaşarak fiyatı düşen kırmızı espit mantarının büyük bölümünün elinde kaldığını, son satışlardan zarar ettiğini söyledi.

Satıcı Süleyman Karasu, "Bundan bir ay önce kilosu 10 liraya kadar çıkan mantarın fiyatı 2.5 liraya düştü. Mantar bollaşınca alıcı bulmakta güçlük çekmeye başladık. Mevsim yağışlarından sonra havalar ısındı mantar bollaştı. Buna paralel olarak fiyatlar da tabana oturdu. Ama bu kadar düşeceğini beklemiyordum. Şimdi hem toplayan köylülerin elinde hem benim elimde kaldı" dedi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem