Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Gezelim Görelim Ekibi Milas'ta
Gezelim Görelim Ekibi Milas'ta
27 Ocak 2010 / 20:59
Muğla’nın Milas ilçesini tanıtma çalışmaları son sürat devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Gezelim Görelim ekibi ilçede çekimlere başladı.

Nuray Yılmaz, Kadir Yılmaz, Selçuk Seçki, Erman Vardar’dan oluşan TRT’de yayınlanan Gezelim Görelim ekibi tarafından, Milas’ı konu alan çekimlere başlandı.

Küçük Dibekdere Köyü’ne gidilerek, burada müzik yapan kişilerle görüşmeler yapıldı. Milas Yöresi Davul Zurna ve Roman Kültürü ile Muğla Zeybek Kültürünü Araştırma Tanıtma ve Yaşatma Derneği (MUZKAT-DER) Başkanı Dursun Girgin, zurnacı Dursun Külahlı ve zurna öğrenmeye başlayan geleceğin ustaları çocuklarla çekimler gerçekleştirildi.

Hem tarihi hem de balıkçılığı ile ön planda olan Kıyıkışlacık Köyü’ne gidildi. Burada denizden yeni dönen balıkçılarla görüşmeler yapıldı. Ardından İasos antik kentinin çekimleri yapıldı. Kıyıkışlacık’ta zeytin toplayan kadınlar görüntülendi. Milas Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, çekim sırasında Kıyıkışlacık köyüne gelerek Gezelim Görelim ekibiyle görüştü.

Kıyıkışlacık köyündeki restaurantlardan biri olan Mor Ev Restaurant’ta hem balık hem de zeytincilik hakkında röportaj yapıldı.

Ören Belediyesine bağlı Pinar Köyü’nde çekimler yapıldı. Köyün geçim kaynağı olan bal, zeytincilik ve halıcılık üzerine çekimler gerçekleştirildi. Geleneksel yemeklerden, keşkek, etli nohut, kuru fasulye, saç böreği, börülceli tarhana, pilav ve aşure yemekleri, yapım aşamasından pişirilmesine kadar görüntülendi. Bal üretimi hakkında Pinar Köyü Muhtarı Ömer Kıvrak’tan bilgiler alındı. Halıcılık konusunda köyün yaşlılarıyla röportajlar yapıldı.

Milas Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı çekimler sırasında Pinar köyüne giderek köy hakkında çekim ekibine bilgiler verdi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem