Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Hipertansiyon Hastası Nasıl Beslenmeli?
Hipertansiyon Hastası Nasıl Beslenmeli?
29 Ocak 2009 / 08:30
Hipertansiyon hastalarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Tansiyon ya da kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damarların cidarında oluşturduğu basınçtır. Bu basıncın normal değerlerin üzerinde olması durumu ise Hipertansiyon olarak tanımlanır. Kan basıncı yüksekliği ile seyreden hipertansiyon, damar sertliği olarak bilinen “ateroskleroz”a neden olabilen bir hastalıktır.

İki çeşit hipertansiyon vardır; Birincil (esansiyel) ve İkincil Hipertansiyon.

Birincil (esansiyel) Hipertansiyon:

Hipertansiyon vakalarının %90ı bu grupta yer alır. Nedeni bilinmez ve Birincil (esansiyel) Hipertansiyon olarak adlandırılır.

İkincil Hipertansiyon:

Böbrek hastalıkları, beslenme tercihleri, gebelik, beyin tümörü, alkol kullanımı ve bazı ilaçların (doğum kontrol hapları, kortizon, soğuk algınlığı) kullanımına bağlı olarak oluşabilmektedir.

Kimler hipertansiyon riski taşır?

Herkes risk altında olsa da, ailesinde hipertansiyon olanlar, sigara içenler, diyabet hastaları, gebe olanlar, şişmanlar, alkol kullananlar, yaşlılar, menopoz dönemindeki kadınlar, stres altında olanlar ve yanlış, tuzlu gıdalarla beslenenler bu riski daha fazla taşımaktadır.

Beslenmenin Önemi

Hipertansiyonun görülme sıklığı, genetik ve beslenme alışkanlıklarına göre toplumdan topluma değişkenlik gösterir. Tedavisinde ilaçlarla olan tedavi kadar doğru beslenme, ideal kiloya inme, sigara ve alkolün bırakılması ve egzersiz gibi “ilaçsız tedaviler” de oldukça önemli rol oynar.

Doğru beslenme denilince en önemli unsur, tuz tüketiminin azaltılmasıdır. Araştırmalar tuz tüketiminin fazla olduğu toplumlarda, hipertansiyon riskinin de arttığını göstermiştir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte azalan böbrek fonksiyonları, fazla tuzun vücuttan atılmasını daha da zorlaştırır.
Tuz, vücutta suyun tutulmasına neden olduğu için damarlardaki basınç artar ve bu da tansiyon yüksekliğine sebep olur. Dolayısıyla, hipertansiyon hastalarının mutlak şekilde tuzdan uzak durmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra; magnezyum ve potasyum içeren gıdaları tüketmek gibi basit önlemler de hafif hipertansiyona iyi gelmektedir.

DASH nedir?

DASH, son yıllarda hipertansiyonun tedavisi için geliştirilmiş bir beslenme modelidir. DASHın açılımı "hipertansiyonu düşürmede diyetsel yaklaşımlar"dır. Bu beslenme planında hedef; gıdalarla alınan sodyum miktarını azaltırken, aynı zamanda yetişkinler için yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturmaktır. Sodyum hipertansiyonun oluşumunda önemli bir mineraldir ve unutmamız gerekir ki, sofra tuzunun yaklaşık yarısı sodyumdan oluşur.

Hipertansiyon hastaları için önerilen besinler

Balık, tavuk eti (derisi hariç)
Yeşil sebzeler
Meyveler
Zeytinyağı ve mısırözü yağı gibi doymamış yağ asitleri bakımından zengin bitkisel yağlar
Hipertansiyondan korunmak için uzak durulacak besinler

Kırmızı et
Yumurta
Katı yağ
Diğer hayvansal besinler
Doğru bir beslenme programına uymanın yanı sıra; egzersiz, sigaranın bırakılması ve ideal kiloya ulaşmak da hipertansiyon riskini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Nasıl bir hipertansiyon diyeti uygulanmalı?

Sebze tüketimini artırın. Pişirilen sebzelere tuz eklemeyin ve az miktarda sıvı yağ kullanarak pişirin. Kalsiyum hipertansiyonun kontrolünde gerekli bir mineraldir.
Öğün aralarında meyve yemeye özen gösterin. Meyveler, potasyum içeriği nedeniyle tansiyonun kontrolünde yardımcıdır. Ancak kilo dengesini de koruyabilmek için günde dört porsiyonu geçmemeye çalışın.
Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmek de yararlıdır.
Fındık, ceviz gibi besinler magnezyum bakımından zengin oldukları için hipertansiyonun tedavisine yardımcı olur. Ancak, miktarları iyi ayarlanmalı ve aşırı tüketilmemelidir.
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem