Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
"İnşaat Sektöründe YAP-SAT Müteahattitliğini Bitiriyoruz"
"İnşaat Sektöründe YAP-SAT Müteahattitliğini Bitiriyoruz"
12 Aralık 2009 / 22:30
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek kanunla, bakanlıktan belge almayan hiçbir vatandaşın özel yapı alanında inşaat ruhsatı alamayacağını belirterek "Yap-sat müteahhitliğini bitiriyoruz" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından İskenderun Belediye Kültür Sarayı'nda düzenlenen İnşaat Sektörü 2009 Yılı Analizi ve 2010 Yılı Beklentileri konulu Türkiye İstişare Toplantısı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in katılımıyla gerçekleşti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, özel yap-sat müteahhitliğini kayıt altına alacaklarını, 1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek kanunla, bakanlıktan belge almayan hiçbir vatandaşın özel yapı alanında inşaat ruhsatı alamayacağını bildirdi.

Bakan Demir, krize rağmen sektörde olumlu gelişmeler yaşandığını ve geleceğe umutla baktığını söyledi. Kamu ihale kanunu uygulamasının başarı ile yürütüldüğünü belirten Demir, ''Kanunun, sözleşme şartlarını daha sağlama alıp yükleniciyi birazcık daha elini kolunu bağlar tarzda hazırlandığı doğru. Ancak, asıl problem, bazı firmalarda sağlıklı denetim yapılmadığı için sağlıklı rekabet ortamı oluşturulamıyor. Kamu ihale kanununun şeffaflık ve en uygun teklifi verene işi verme gibi 2 temel şartı vardır. En uygun teklifi verene işi verilip denetimi yapmak lazım" diye konuştu. Bakan Demir, özel yap-sat müteahhitliğini kayıt altına alacaklarını belirterek, "1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek kanunla, bundan sonra bakanlıktan belge almayan hiçbir vatandaş, özel yapı alanında inşaat ruhsatı alamayacak" dedi.

Sigorta ve vergi borcu olanların yeni bir inşaata başlayamayacağını da ifade eden Demir, imar tadilatına sıkı denetim geleceğini, inşaatlarda belgesiz usta çalıştırılamayacağını fakat bunun altyapısını oluşturarak mevcut ustalara geçici ustalık belgesi vereceklerini de sözlerine ekledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da "Türkiye'nin ilk defa küresel krizde fırsatları değerlendirdiğini, bunda geçmişte yaşadığı deneyimlerin büyük katkısının olduğunu" söyledi. Türkiye'de inşaat ve konut sektörünün yaşanan kriz ortamına rağmen büyük ivme kazandığını ifade eden Vardan, kalite ve rekabetin derinleştiğini önümüzdeki yıllara daha olumlu baktıklarını söyledi. Toplantıda, Çukurova A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muhterem Vardan da yurt dışı hizmetlerinde firmaların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Toplantıya, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, Belediye Başkanı Yusuf Civelek ile diğer davetliler ve iş adamları katıldı.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem