Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İşte Türkiye'nin Dış Borcu
İşte Türkiye'nin Dış Borcu
25 Mart 2009 / 10:12
Türkiye'nin dış borcu gerçektende muhalefetin söylediği gibi 500 milyar Dolar mı? 2001'de ne kadardı şimdi ne kadar oldu?

Özellikle son AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana Türkiye'de sıklıkla spükele edilen konuların başında Türkiye'nin dış borçları geliyor. Muhalefet partileri ve özellikle Baykal, Türkiye'nin son 6 yılda dış borcunun çok ciddi anlamda artığını söylüyor. Ortada bir sürü rakam dolaşıyor. Kimisine göre 400, kimisine göre ise Türkiye'nin dış borcu 500 milyar dolar.

Peki gerçekte Türkiye'nin dış borcu ne kadar? 2001'de ne kadardı, şimdi ne kadar oldu?

Bu konuda en yetkin kişi olan Hazine Müsteşarı İbrahim. H. Çanakçı, bir dergiye verdiği röportajda bu konuya açıklık getirdi.

İşte Türkiye'nin iç ve dış borcu...

Türkiye’de tartışmalı konuların başında ülkemizin borç rakamları geliyor. Siz Hazine’nin başındaki isim olarak en yetkili ve bu konuyuen iyi bilen kişisiniz. Türkiye’nin net dış borcu ve iç borcu ne kadardır?


Öncelikle borç stoku verilerine nasıl bakmamız gerektiğine değinmek isterim. Borçluluk durumunu izlemek için çok sayıda göstergeye bakılabilir. Bu göstergelerin her birinin farklı bir anlamı ve kullanımı söz konusudur. Doğrudan Hazine yükümlülüğünde olan borç büyüklüğü Merkezi Yönetim Brüt borç stokudur. Bu gösterge aylık olarak yayımlanmaktadır.

Merkezi Yönetim brüt borç stoku, 31.01.2009 tarihi itibariyle 279,2 milyar TL’si iç borç, 111,9 milyar TL’si dış borç olmak üzere toplam 391,1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Borç stokunun 254,9 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsinden, 135,4 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsinden ve geriye kalan 0,8 milyar TL tutarındaki kısmı ise dövize endeksli borçlardan oluşmaktadır. Merkezi Yönetim brüt borç stokunun yüzde 54,5’i iç piyasaya, yüzde 16,9’u ise kamu kesimine olan iç borçlardan oluşurken, dış borçların ağırlığı yüzde 28,6’dır.

Kamu borç verileri değerlendirilirken en sık kullanılan iki gösterge Maastricht Tanımlı Genel Devlet Borç Stoku/GSYH oranı ile Toplam Kamu Net Borç Stoku/GSYH oranıdır. Eylül 2008 itibariyle bu iki göstergeye ait oranlar sırasıyla yüzde 37 ve yüzde 25,4 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu oranlar 2002 sonu itibariyle sırasıyla yüzde 73,7 ve yüzde 61,4 idi.

Son olarak, yaygın olarak kullanılan bir diğer borç göstergesi Türkiye’nin dış borcudur. Bu gösterge hem kamu hem de özel sektörün dış borçlarını içermektedir. Bu göstergeye de hem brüt hem de net bazda bakmak gerekir. Eylül 2008 itibariyle Türkiye’nin brüt dış borcu 290,2 milyar dolar, net dış borç stoku ise 162,6 milyar ABD Doları tutarındadır.

Kaynak : stratejikboyut
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
neyle
serafetin boluk
ebru.ecevit neyle indirmisti konuyu biraz acarmisin,benim bildigim kadari ile rahmetlinin zamaninda birbucuk milyar dollara imf in yetkililerinin karsisinda el pence duruyordu,hangi haber kaynagindan duydun,ahmetnejdet sezerin ,kitap firlatip bir dakikada ,turk ekonomisinin yuzde yimibeslik kaybi ilemi odemisti.siz ne soylediginizi gercekten biliyormusunuz,yuzde yuz enflesyon olan bir ulkemi oduyordu borcu, hayretttttttttttttt.
14 Nisan 2011 Perşembe 03:55
İlgilenenler arar bulur
merve
Araştırmadan yorum yapması kolay.. Konuşanlar elinizde sayısal veriler var mı? Kanıtlayın öyleyse, maliye bakanından da mı iyi biliyorsunuz... Oturduğunuz yerden konuşması, devlete çamur atmak kolay önce herkes kendine baksın.
29 Mart 2011 Salı 22:43
Daha iyisi varsa şimdiye kadar nerdeydi? AKP sevmeye bilirsin ama ülkeni
Biraz Düşünün
Ya arkadaşlar şimdi konuşan bu insanlar şimdiye kadar nerdeydi. Ecevit diyorsunuz ecevit zamaninda batan bankalari ben bile biliyorum bu yaşıma ragmen. Bizim sanayide şimdiye kadar belli yol kat etmemiz lazimdi ama bunu meslek liselileri zor durumda birakarak yapmaya çalışıyor bazi zihniyetler artik gözlerinizi açın amerika ve benzeri ülkeler uzay saniyisiyle ugraşıyor biz daha yeni yeni canlanmaya başlıyoruz. Burdaki çogu kişinin begenemdi iran bile neler yapıyor.
08 Mart 2011 Salı 00:20
Net Gündem