Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kadın İtfaiyeciler, İzmir'i Yangından Koruyor
Kadın İtfaiyeciler, İzmir'i Yangından Koruyor
01 Nisan 2009 / 15:10
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı AKS (Arama Kurtarma Sağlık) 110 bünyesinde çalışmaya başlayan 6 kadın itfaiye görevlisi, azim ve cesaretleriyle göz dolduruyor.

Doğal afet ve acil kurtarma alanında hizmet veren İzmir İtfaiye Müdürlüğüne bağlı AKS 110 ekiplerinin personel sayısı, 6 kadın itfaiye görevlisinin katılımıyla 56'ya yükseldi.

Geçen eylül ayında yüzlerce aday arasından zorlu eleme sınavlarının ardından titizlikle seçilen kadın itfaiyeciler, aldıkları özel eğitimin ardından AKS 110 bünyesinde çalışmaya başladı. AKS 110'un güçlü kadrosuna katılarak çalışmaya başlayan kadın itfaiyeciler, erkek meslektaşlarına "taş çıkartan" azim ve cesaretleriyle göz doldurdu.

İzmir İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, üniversite mezunu yüzlerce aday arasından titizlikle seçilen 6 kadın itfaiye görevlisinin, aldıkları özel eğitimin ardından AKS 110 kadrosunda göreve başladığını bildirdi.

Kadınların erkeklere görev daha mücadeleci olduğunu belirten Barandır, şöyle konuştu: "Kadınlar yapı itibarıyla daha yumuşak ve uysal görünseler de gerektiğinde erkeklerden çok daha mücadeleci olabiliyorlar. Kadın görevlileri, daha şefkatli ve titiz davranacaklarını düşünerek AKS ekiplerine dahil ettik. Bu düşüncemizde yanılmadığımızı gördük. Doğal afet ve acil kurtarma çalışması sırasında yaralı vatandaşa bir kadının verdiği psikolojik destek, daha etkili olabiliyor. Kurtarma çalışması bazen saatler sürebiliyor ve bu süreçte yaralı kişinin moralinin yüksek olması önemli oluyor. Kadın itfaiye görevlilerimiz, kurtarma teknikleri ve kurtarma ekipmanlarının kullanımı konusunda da erkekler kadar usta olduklarını her olayda gösteriyorlar."

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem