Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
'Kamer Genç' İsimli Çiçek Sulama Makinesi
'Kamer Genç' İsimli Çiçek Sulama Makinesi
26 Mart 2009 / 01:05
Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde 2 meslek liseli mucit tatile çıkacak hanımların en büyük sıkıntılarından birisi olan sulama sorununu ortadan kaldıran çiçek sulama makinesi yaptı.

Mucit öğrenciler yaptıkları makineye de çiçek sulama haberleriyle gündeme gelen Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in ismini verdi.

Saray Anadolu Teknik Lisesi Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi 12. sınıf öğrencileri Anıl Bahar ve Resul Demir, tatile çıkacakların en büyük sıkıntılarından birisi olan çiçek sulama sorununu ortadan kaldıran bir proje geliştirdi. İki liseli mucidin projesi, Tekirdağ Mesleki Eğitim Becerileri Sergisi'nde gösterildi.

Yaptıkları makineye çiçek sulama diyalogları ile gündeme gelen Milletvekilli Kamer Genç'in ismini veren öğrencilerin projesi katılımcıların ilgisini çekti. Proje hakkında bilgi veren öğrenci Resul Demir, "Yapılan cihazla, vatandaşların evlerinden uzak oldukları süre içinde saksı sulama işlemi otomatik olarak gerçekleşiyor. Cihaz bu işlemi yaparken hem zaman hem de su tasarrufu sağlıyor" dedi.

Projenin sorumlu öğretmeni Akyan Arıkan'ın verdiği bilgiye göre sistem, elektronik devre, sensör, su deposu, hortum ve elektrik bağlantısından oluşuyor. Saksıya konulan sensörler, saksıdaki nem miktarını algılıyor. Nem miktarı azaldığında sensörler sinyal yolluyor ve sistem devreye giriyor.

Çiçeğe belli oranda su veriliyor. Elektrik devresine bağlı olarak çalışan sistem, büyük ölçüde su tasarrufu sağlıyor. Projede en önemli görevi toprağın nemini ölçen sensör üstleniyor. Nemin azaldığını gören sensör,
sulama sistemini devreye sokarak bitkinin sağlıklı yetişmesini sağlıyor.

Otomatik saksı sulayıcı, siz evde yokken saksılarınızı düzenli olarak suluyor. Çiçeğin çeşidine ve suya duyduğu ihtiyaca göre suyun miktarı ayarlanabiliyor." dedi. Yaptıkları makineye çiçek sulama diyalogları ile sürekli gündeme gelen meclisin sempatik milletvekili Kamer genç'in ismini verdiklerini belirten öğrenciler, "Kamer Genç isimli makinemiz bundan sonra her zaman çiçekleri sulayacak" dedi.

Eski Meclis başkanvekili Kamer Genç'in oğluna ait evden ayrılırken televizyon muhabirlerince görüntülenmesiyle gündeme gelmişti. Bir kadınla gizlice buluşmak üzere oğlunun evinde olduğu iddiasına karşın DYP'li Genç, 'çiçekleri sulamak' için eve gelip gittiğini açıklamıştı. Mucit öğrenciler bu olaydan yola çıkarak makinalarına 'Kamer Genç Çiçek Sulama Makinası' ismini verdi.
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
takdir
sucu
bu gençlerin kafası çalışıyo
08 Temmuz 2010 Perşembe 11:21
proje
serdaroğlu
bu projenin bir devresi falan yokmu hep zaman ayarlı var nem sensörlü yok
25 Şubat 2010 Perşembe 17:43
Net Gündem