Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
"Kamuda Taşeron İşçiliğe Son Vereceğiz"
"Kamuda Taşeron İşçiliğe Son Vereceğiz"
07 Haziran 2011 / 19:58
Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde emeklinin durumunu düzelteceklerini, kamuda taşeron işçiliğe son vereceklerinin belirterek, bu vaatlerini yerine getirmezse başbakanlığı da siyaseti de bırakacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde emeklinin durumunu düzelteceklerini, kamuda taşeron işçiliğe son vereceklerinin belirterek, bu vaatlerini yerine getirmezse başbakanlığı da siyaseti de bırakacağını söyledi.

Kocaeli'nde halka seslenen Kılıçdaroğru, yabancı bir derginin "CHP'ye oy verin" şeklindeki yazısından bahsederek, "Bütün dünya artık CHP'yi görüyor. Mısır'daki sağır sultan da artık CHP'nin halkın partisi olduğunu biliyor. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi, özgürlük isteyenlerin partisidir, kadının, gençlerin, halkın partisidir. Ben AKP'nin gövdesini silkeliyordum. Dallarını silkelemek size ait. Sabah kalkıyor Kılıçdaroğlu, akşam kalkıyor, Kılıçdaroğlu. Gece yatıyor, Kılıçdaroğlu, kabus mu gördüm acaba diyor, sonra bakıyor rüyaymış. Ezberini bozdum. Şifresini çözdüm. Artık bundan sonra Recep eski Recep değil, ağzı bozuk bir Recep ile karşı karşıyayız" dedi.

Kocaeli'nin alın terinin, sendikaların başkenti olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Yürekli işçiler vardı. Hak verilmez, alınır diyen işçiler vardı. 80 darbesinden sonra ciddi kan kaybına uğradı. Sendikacılar tutuklandı. Kocaeli eski görkemli günlerini hatırlamaya başladı. Bugün Kocaeli, 80 öncesinin yürekli Kocaeli'si olacak. Hakkını arayan, iş isteyen, aş isteyen, yoksulluğun bitmesini isteyen görkemli, güzel bir Kocaeli var karşımızda. Kocaaeli, emeğin, alın terinin başkenti. Fabrikaları, 13 OSB'si var.

Ama Kocaeli'de işsizlik var. Çünkü alın terine değer vermeyen bir iktidar var. Bunu aşacağız. Herkes çalışacak, üretecek, katma değeri hakça bölüşecek, bu ülkede yoksulluğu yeneceğiz. Sanayi gelsin ama çevresiyle gelsin. Çevreyi yok etmesin. Dilovası'nda bir kahvede emeklilere merhaba dedim. Kanser vakaları arttı. Araştırma yapan bir üniversite hocası gerçekleri ortaya koydu, ama onu neredeyse vatan haini ilan edecekler. Çevre insan içindir. Çevreye sahip çıkasak çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkarız.

Çocuklarımıza sahip çıkarsak, özgür, yürekli Türkiye'ye sahip çıkmış oluruz" diye konuştu.

"9 MİLYON EMEKLİNİN OYUNU İSTİYORUM"

Emeklinin durumunun kötü olduğunu, iktidara gelince 9 intibak kanununu çıkarıp emekli maaşlarını artıracaklarını vadeden Kılıçdaroğlu, "Emeklinin sorunlarını en çok dile getiren genel başkan benim. Emekliye milli gelir artışından pay verilmesi gerektiğini söyleyen benim. 9 milyon emeklinin oyunu istiyorum, bir tane fire istemiyorum. Eğer ben yaz tatilimi Kanarya adalarında yapıyorum diyorsan, 12 haziranda oyunu AKP'ye ver. Ama geçinemiyorum diyorsan, sırtını AKP'ye dönecek, altı oku göreceksin, Mustafa Kemal'in partisini göreceksin. Gideceksin, aslan gibi oyunu CHP'ye vereceksin. O zaman göreceksin ki bu ülkede huzur olur" şekinde konuştu.

Esnaf emeklisinin ve çiftinin durumundan da bahseden Kılıçdaroğlu, şöyle sürdürdü: "Kocaeli'nden Türkiye'deki bütün emekli esnafa sesleniyorum. İlk 4 ay içinde sizin emekli aylığınızdan kesilen yüzde 15 kesintiyi kaldırmazsam başbakanlıktan da siyasetten de ayrılacağım. Sözüm söz, benim sözüm Recep Tayyip Erdoğan'ın değildir. Benim sözüm halkın sözüdür, temiz insanların sözüdür. Bütün çiftçilere sesleniyorum. Mazotu bir buçuk lira yapmazsam siyaseti bırakacağım, bunun da sözünü veriyorum. Geliyorum umudumuz olan gençlere. 12 Eylül darbesi gençleri siyasetin uzağına itti, gençlere ağır bedeller ödetti. Birçok gencimizin idamına yol açtı. Yüreğimizde derin yaralar açtı. Şimdi gençler ayakta, ülkesine sahip çıkıyor. Gençler diyor ki, 15 ay askerlik olmasın, 9 ay gidelik. CHP iktidarında bedelli askerlik çıkmazsa, siyaseti de, başbakanlığı da bırakacağım. Durumu iyi olan ailelerden alacağımız bedelin karşılığında öğrencilere yurt yapacağız. Gençler yurtlarda kalacak, karanlık odaklara değil, düşüncelerini özgürce ifade edebileceği cumhuriyetin yurtlarında onları ağırlayacağız. Sıcak soğuk suyu olacak. O gençlerin internet yasaklarını da kaldıracağız, yasakçı düzene son vereceğiz. Askerliği 9 aya düşüreceğim deyince 'Memleketi kim savunacak?' diyor. Memleketi pazarlayan adam memleketin savunmasından bahseder mi? Çıktı dedi, 'Ben ülkemi pazarlamakla meşgulüm'. Allah aşkına, dünyanın hangi ülkesinde başbakan ülkesini pazarlar?"

İktidara geldiklerinde taşeron işçiliği kaldıracaklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, "Kamuda bir milyona yakın taşoren işçi çalışıyor. Taşeronluk, ömür boyu asgari ücret. İstediği an kapı önüne bırakılır. Bir makine gibi. Sendika hakkı yok. Halkın iktidarında taşeron işçiliğe son. Kemal kardeşiniz AKP'yi de çalıştırıyor. 4 B'lileri kadroya aldılar. Para var, imkan var. Yapmak için insan sevgisi ve yürek lazım. O bu kardeşinizde var" diyerek, taşeron işçiliği bitireceği sözünü verdi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem