Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kışlık Ayakkabılar Vitrinde
Kışlık Ayakkabılar Vitrinde
06 Ekim 2009 / 18:00
Sakarya'da havaların soğuması ile beraber kışlık ayakkabılar vitrinleri süslemeye başladı.

Sakarya'da havaların soğuması ile beraber kışlık ayakkabılar vitrinleri süslemeye başladı.

Sonbahar ile birlikte yazlık ayakkabılar, vitrindeki yerini kışlık ayakkabılara bıraktı. Kışlık ayakkabılar geçen yılın etiketini taşıyor. Uzun Çarşı da ayakkabıcılık yapan Halit Çavuşoğlu, havaların bir anda soğumasıyla beraber, vitrinlere kışlık ayakkabıları koyduklarını söyledi. Çavuşoğlu, “Kışlık ayakkabılarımız 40 TL ile 90 TL arasında değişiyor. Geçen sene satılan kışlık ayakkabılar ile bu sene satılan kışlık ayakkabılar arasında fiyatlar aynı” dedi.

Soğuk kış günleri yaklaşırken, yazlık ayakkabılara göre kapalı ve daha sert malzemeden yapılan kışlık ayakkabıların seçiminde dikkat edilmesi gerektiği bildiren Çavuşoğlu, ”Öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabı seçmeye özen göstermek gerekir. Herkesin ayağının anatomisi farklıdır. Ayakkabının ayağa uygun olması çok önemlidir. Ayağın anatomik yapısına uymayan, bol ya da sıkı ayakkabı giymek sakıncalıdır. Ayağa tam uyan numara alınmalı, kesinlikle sonradan genişler düşüncesiyle dar ayakkabı alınmamalıdır” diye konuştu.

Çavuşoğlu, ayakkabı alırken şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi; “Ayakkabı kan dolaşımını engellemeyecek rahatlıkta olmalı ve parmakla ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk kalmalıdır. Kişiye göre ayarlanabilir olması nedeniyle bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedik ayakkabılar taşıyıcı noktaları desteklediği için vücudun rahat taşınmasını sağlayarak, omuriliğin duruşunu destekler, yürüyüşü rahatlatır ve kişinin yorulmasını geciktirir. Bu nedenle sadece ayak için değil, vücut için de faydalıdır.Yüksek topuklu ve ince burunlu ayakkabı giyildiğinde ise dengede durmak için beden öne eğilir ve yürüyüş zorlaşır. Kişi çabuk yorulur. Ayakkabının ayakla temas eden kısımlarının doğal malzemelerden imal edilmiş olması çok önemlidir. Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalı ve bu kısımlarda sentetik malzeme kullanılmamalıdır. Ayakkabının üzerinde ne tür deriden üretildiğini anlatan kullanma talimatı bulunmalıdır. Topuklu ayakkabılar mümkün olduğunca geniş tabanlı olmalı, topuk yüksekliği de 3.5-4 santimetreden yüksek olmamalıdır.”

Çin ayakkabılarının kalitesiz malzeme kullanılması nedeniyle ucuz olduğunu öne süren Çavuşoğlu, sahte deriden yapılan bu ayakkabılar kendi ürünleri kadar kaliteli olmadığını kaydetti.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem