Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Krom Madeni Ve Fabrikası, Sivas'ta Göçün Önüne Geçti
Krom Madeni Ve Fabrikası, Sivas'ta Göçün Önüne Geçti
06 Temmuz 2008 / 13:05
Ulaş İlçesi Karahisar Köyü Yakınlarında Kurulan Maden Ocağı Ve Fabrika, Çevre Köylerdeki İşsizlerin Umudu Oldu

Sivas'ın Ulaş ilçesine bağlı Karahisar köyü yakınlarında kısa süre önce açılan krom madeni ve kurulan fabrika, ülke ekonomisinin yanı sıra çevre köylerdeki vatandaşlara da istihdam sağladı.

Fabrika için gerekli olan elektrik enerjisi ile diğer desteklerin verilmesi durumunda hedeflerinin büyük olduğunu açıklayan Yazıcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yazıcı, 2009 yılında fabrikayı yüzde 50 kapasiteye çıkaracaklarını ve Sivas'tan iş için başka memleketlere göçün önüne de
geçtiklerini söyledi.

Uzun süre Antalya'da madencilik, enerji ve kimya sanayilerinde faaliyet gösteren Sivaslı işadamı Yazıcı, Sivas'taki son yılların en büyük yatırımını yaptı. 1.5 yıl önce krom madeni için başladığı iş kolunu geliştiren Yazıcı, şirkete bağlı Pema Madencilik AŞ. bünyesinde krom madeni açtı. Madenleri işlemek için de bir eleme ve kırma tesisi ile fabrika kuran Yazıcı, işçi olarak da çevre köylerdeki vatandaşları aldı.

Maden ve fabrika civarındaki tüm köylerdeki vatandaşlara istihdam sağlayan işletmede kalan çalışanlar için de lüks otelleri aratmayan sosyal tesisler kuruldu. 2 kişilik televizyonlu ve banyolu odalar halinde yapılan misafirhanede işçiler, kent hayatı ile de bağlantılarını bu şekilde koparmıyorlar.

Ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yazıcı, "Bu yıl için tahminen 30 milyon dolar, 2009 yılı için de 90 milyon dolar civarında ihracat yapacağımızı zannediyoruz" dedi.

Sivas'ın orta Asya ve Avrupa ülkelerine açılan kapısı niteliğindeki şirketin dış pazarda önemli ülkelere ihracat yaptığını kaydeden Yazıcı, şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalardan elde ettikleri ürünleri Çin'e ihraç ettiklerini söyledi. Yazıcı, "Potansiyeli çok olan ve talebi fazla olan bir ürün. Müşterilerimiz arasında Hindistan, Çin, Almanya ve Rusya da var.

En büyük sıkıntımız elektrik enerjisi. İmkanların sağlanması durumunda fabrikayı yüzde 50 kapasiteye çıkaracağız. 2009 yılı itibari ile kapasitemizi yüzde 50 arttırmak istiyoruz. Tabi ki ihtiyacımız olan elektrik enerjisi karşılanabilirse ve yaptığımız barajlarımızda biriktirdiğimiz su yeterli olduğu taktirde kapasitemiz 2009'un sonunda kesinlikle yüzde 50 artmış olacaktır" diye konuştu.

Çalışmalarının uzun süre bölgede devam edeceğini de belirten Yazıcı, "Yaptığımız ürün krom işlemektir. Ve burada Sivas yöresinde 56 tane daha ocağımız var. Kademeli olarak bunların her birinde araştırma yapıp, hangisinde cevheri bulursak buradan çıkaracağımız malzemeyi fabrikamızda işleyeceğiz" şeklinde konuştu.

"İŞ İMKANI SİVAS'TAN GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇTİ"

Yapılan tesisleri imkanlar dahilinde geliştireceklerini ifade eden Yazıcı, köylüye verdiği iş imkanı ile Sivas'tan diğer kentlere yapılan göçün önüne de geçtiğini söyledi. Civar köylerden de birçok ailenin tekrar Sivas'a bu sayede döndüğünü belirten Servet Yazıcı, "Biz burada kromu zenginleştirme tesisi kurduk.

Çıkan ürünün bir kısmını lampi tabir edilen parça olarak satıyoruz, diğer kısmını tamamen fabrikada öğüterek içindeki taşını kumunu ayıklayıp, kromu daha saflaştırmış halde göndereceğiz. Eğer ki yine istenilen elektrik gücü bulunursa bir iki yıl içerisinde Sivas'ta bir fevri krom fabrikası kurmak istiyorum.

Bunun için gerekli ortamlar bize sunulursa biz de bütün gücümüzü sarf ederek böyle bir şey gerçekleştireceğiz. Kangal Termik Santrali'nden sonra bu yörede yapılmış en büyük yatırımdır.

Şu anda burada çalışan personelin yüzde 80 ile 90'ı tamamıyla bu yöredendir. Eli iş tutan hemen hemen herkes bizim işletmemizde çalışıyor. Muhtarların söylediğine göre her köyden hemen hemen en az 3-4 aile,
İstanbul veya başka kentlerde çalışırken, tekrar köylerine dönüş yaptılar. Burada onlara bu şekilde iş imkanı sağlanmış oldu. Onlar da mutlu, biz de mutluyuz" dedi.

Bu arada yeni kurulan fabrikada son hazırlıklar tamamlanırken, önümüzdeki haftalarda Enerji ve Tabii1 Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımı ile açılacağı öğrenildi.
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem