Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Küçük Pamir'den Ulupamir'e Hasret Ziyareti
Küçük Pamir'den Ulupamir'e Hasret Ziyareti
11 Ocak 2011 / 12:02
Afganistan'dan yıllar sonra gelen 17 kişilik Kırgız Türkü, Van'ın Erciş ilçesindeki akrabaları ile hasret giderdi.

Afganistan'dan yıllar sonra gelen 17 kişilik Kırgız Türkü, Van'ın Erciş ilçesindeki akrabaları ile hasret giderdi.

Kırgız Asıllı Afganistan Milletvekili Hacı Turduhun Atabekoğlu'nun öncülüğünde ilçeye bağlı Ulupamir köyüne gelen Afganlıları, akrabaları karşıladı. Köy Muhtarı Kasımbeg Varol ile Aksakal Meclisi üyeleri tarafından karşılanan Afganlılar, birbirleriyle kucaklaşarak hasret giderdiler. 33 yılın ardından ilk kez akrabalarıyla görüşen Kırgızlılar ise mutluluktan sevinç gözyaşı döktüler. Köy muhtarı Kasımbeg Varol, akrabalarının Afganistan'daki Küçük Pamir bölgesinde yaşadıklarını ve 33 yıldır kendilerini görmediklerini belirterek, "Yıllar sonra da olsa akrabalarımızı aramızda görmek bizleri çok sevindirdi" dedi.

Bir süre köyde misafir olarak kalacak olan Afganlılar, bugün İlçe Kaymakamı Ramazan Fani'yi makamında ziyaret etti. Afganistan Milletvekili Hacı Turduhun Atabekoğlu, İlçe Kaymakamı Fani'ye Afganistan'daki son durum hakkında kısaca bilgi verdi. Milletvekili Atabekoğlu, Erciş'teki soydaşlarına sahip çıkıp sorunlarıyla yakından ilgilenen Kaymakam Fani'ye teşekkürün simgesi olarak geleneksel kıyafetlerinin bir parçası olan 'Kalpak' hediye etti. Kaymakam Ramazan Fani ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek milletvekiline kitap hediye etti. Kaymakam Fani ayrıca, Afganistan'da tedavilerini yaptıramayan heyetten beş kişinin ise Erciş Devlet Hastanesi'nde tedavilerinin yapılması için hastane başhekimine talimat verdi.

Ziyarette Afganistan Küçük Pamir Sorumlusu Osman Hacı, Mati İsman Hacı ile Ulupamir Köyü Muhtarı Kasımbeg Varol da hazır bulundu.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem