Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Mardinli Taş Ustası,Üniversitede Ders verecek!
Mardinli Taş Ustası,Üniversitede Ders verecek!
22 Mart 2009 / 12:51
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Mitingi için geldiği Mardin’de Atatürk Kültür Merkezi'nin taş oymacılığı işini de yapan Mardin tek taş ustası Yusuf Usta'yı ziyaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Mitingi için geldiği Mardin’de Atatürk Kültür Merkezi'nin taş oymacılığı işini de yapan Mardin tek taş ustası Yusuf Usta'yı ziyaret etti. Taş ustalığı hakkında Yusuf Usta'dan bilgi alan Başbakan Erdoğan, Mardin'e has taş oymacılığı sanatının yaşatılmasını istedi. Yusuf Usta'ya " Bu sanatın Yaşatılması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım, yeter ki bu sanatı yaşatalım" dedi. Mardin Valisi Hasan Duruer'e de taş oymacılığı atölyesi yapılması için talimat verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra taşı oyarak desenler yapan Yusuf Usta'yı çalışırken bir süre izledi. Taş oymacılığından oldukça etkilenen Başbakan Erdoğan, "Ben Başbakan olduğum sürece, senin emrindeyim. Ne gerekiyorsa yapacağız. Vali Bey’e de talimatı vereceğim. Yeter ki bu sanat ölmesin. Bütün isteklerin yerine getirilecek. Sen de kalfa yetiştirip sanatını yaşatacaksın" dedi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra üzerinde telefonları yazılı kartvizitini Yusuf Usta'ya vererek, her isteğini kendisini arayarak, direkt kendisinden isteyebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nin 750 kişilik büyük salonuna geçti. Burada Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, üniversite hakkında Başbakan Erdoğan’a bilgi verdi. Mardin Valisi Hasan Duruer de Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili bilgiler verdi.

Kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin hızlı değiştiğini, geliştiğini kalkındığını söyleyerek, gelişmiş ülkelerle farkın hızla kapandığını söyledi. Ülkenin baştan başa kalkındığını belirten Başbakan Erdoğan, "Gelişim süreci Mardin'i olumlu etkiliyor. Mardin'in de kalkınmasına öncülük ediyor. Bu kültür merkezi Mardin'i kültür ve kongre merkezi yapacak. Mardin'in tarihi, doğası ve imarını bütün dünyaya tanıtacak. Kültür ve sanat artık daha bir ön plana çıkacak" dedi.

YUSUF USTA ÜNİVERSİTENİN ÇARIKLI PROFESÖRÜ OLACAK
Atatürk Kültür Merkezinde yaptığı konuşmada sözü taş ustası Yusuf Usta'ya getiren Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Biraz önce taşa hayat veren Yusuf Usta ile tanıştık, müşerref olduk. Taşa nasıl hayat verdiğini görünce hayran kalmamak elde değil. Yusuf Usta belki Artuklu Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar Fakültesi'nin çarıklı profesörü olabilir. Çünkü öyle ustalara ihtiyacımız var. Taşı nakış gibi işliyor. Yusuf Usta'nın ne ihtiyacı varsa karşılanacak ve bu ustalık yaşatılacak." Dedi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra sözlerine şöyle devam etti:’’Türkiye'nin her alanında kalkınmasını sağlamak için her şehre bir üniversite kurduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Daha öncekiler söyledi, ama sadece lafta kaldı. Biz yaptık. Kim derdi ki Hakkari'de, Muş'ta, Bitlis'te, Ardahan'da üniversite kurulacak. 54 yeni üniversite kurduk. Böylece beyin göçünü de önleyeceğiz. Mardin Artuklu Üniversite Rektörü Japonya'dan geldi. Hakkari Üniversitesi Rektörü Oxford'dan geldi. Üniversiteler bulunduğu yeri kalkındıracak, ekonomiyi canlandıracak." sözlerini kullandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde sosyal bilimler alanında büyük açılımlar yapacağını dile getiren Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: "Burada Süryani Dili ve Edebiyatı, Kürt Dili ve Edebiyatı kurulacak. Sonrasında Arapça ve Farsça ile ilgili bölümler de kurulacak. Bu üniversite dünyanın en önemli bilim yuvalarından olacak." Dedi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem