Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Mülkiyeliler Binası Nefes Alacak
Mülkiyeliler Binası Nefes Alacak
07 Ağustos 2011 / 10:26
İzmir Kordon Bölgesi konut tipinin en güzel örneklerinden olan Mülkiyeliler Birliği'ne tescilli bina aslına uygun düzenlemelerle İzmir'e yakışan ve tarihi yaşatan bir yapı haline getirilecek.

İzmir Kordon Bölgesi konut tipinin en güzel örneklerinden olan Mülkiyeliler Birliği'ne tescilli bina aslına uygun düzenlemelerle İzmir'e yakışan ve tarihi yaşatan bir yapı haline getirilecek.

Yılların etkisi ve yanlış tadilatlarla özelliğini kaybetmeye başlayan Alsancak Gazi Kadınlar Sokağı'ndaki İzmir Mülkiyeliler Binası, Konak Belediyesi tarafından yeniden düzenlenecek. Hem konumu hem mimari özellikleriyle İzmir'in tarihi kent dokusunu yansıtan İzmir Mülkiyeliler Binası 1876-1911 yılları arasında inşa edildi. O tarihten bu yana İzmir'in tarihine ve İzmirlinin yaşamına tanıklık eden bina Mülkiyeliler Birliği'ne tahsis edildi. 30 yıla yakın zamandır Mülkiyeliler Birliği'nde olan binada bugüne kadar çeşitli kültür- sanat- bilim etkinlikleri, müzik ve şiir dinletileri yapıldı. Deneyimli mülkiye mezunlarıyla öğrencilerin buluştuğu; tecrübelerin, hayat görüşlerinin paylaşıldığı mekan, tarih kokan işlemeleri, bahçesi, terası ve yüksek tavanlı odalarıyla dikkat çekiyor.

İlk kurulduğu yıllarda ismi Punta olan Alsancak bölgesinde konumlanan Mülkiyeliler Binası ve diğer tarihi binaların önemine değinen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan bu tür binaların mimari ve işlevsel değerlerinin yanı sıra belge değeri de taşıdığını vurguladı. Yüz yıllık bir geçmişi arkasında taşıyarak ayakta duran binalara sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Başkan Tartan şöyle konuştu: “Özellikle Alsancak bölgemizde yılların izini günümüze taşıyan binalar yapıldıkları dönemin mimari ve tasarım anlayışını yansıtan birer mimari değer olmanın ötesinde çevrenin sosyal, kültürel, ekonomik yaşamını da yansıtarak gelecek nesillere bilgi aktaran belge değeri de taşıyorlar. Çağdaş kentler tarihi dokusunu koruyabilmiş ve bu dokuyu günümüze işlevsel olarak kazandırabilmiş kentlerdir. Bu açıdan bakıldığında Mülkiyeliler Birliği Binası için olduğu gibi belediyemizin tüm mimari proje ve çalışmaları hem kent odaklı hem yaşama yönelik hem de çağdaşlık ölçütünde gerçekleşiyor.”

NASIL RESTORE EDİLECEK?

Ahşap karkas (gövde) arası moloz taş dolguyla inşa edilmiş İzmir Mülkiyeliler Binası tarihi dokusu ve özgünlüğü öne çıkarılarak düzenleniyor. Kullanılan malzemenin cinsine göre gerekli koruma tedbirleriyle dokusu sağlamlaştırılan yapı çağdaş yaşam standartlarına uygun olarak onarılacak. Sonradan eklenen yapılarla zarar gören binadan bu eklentiler çıkarılarak yeniden nefes alması sağlanacak.

Konak Belediyesi rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hayata geçirilmesiyle Mülkiyeliler Birliği binası daha keyifli bir hale gelecek. Marsilya Kiremit çatı örtüsünün uygulanacağı çatıda orijinal kiremitler ise yeniden kullanılabilecek. Zemin katta doğal taş döşemeyle tarihi hava vurgulanacak. Antik görünümlü şömineler, baca onarımı ve temizlik çalışmalarıyla yeniden kullanılır duruma getirilecek. Duvar, yer seramikleri, doğramalar, kapılar ve pencereler yenilenecek; iç, dış, tavan boyaları yapılacak; tavan süslemeleri temizlenerek özgün şekliyle korunacak. Binada yapılan her müdahale yapının mimari özelliklerine göre özgün ve tarihi dokusuna zarar vermeden yapılacak.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem