Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ordu'da Köy İçme Suları Güneş Enerjisi İle Klorlanıyor
Ordu'da Köy İçme Suları Güneş Enerjisi İle Klorlanıyor
24 Şubat 2011 / 10:26
Ordu'da köylerde içme sularının saha sağlıklı hale getirilmesi çalışmalarını sürdüren İl Özel İdaresi, suyunda kirlilik belirlenen köylere 'güneş enerjili klor pompa dozaj sistemi' kuruyor.

Ordu'da köylerde içme sularının saha sağlıklı hale getirilmesi çalışmalarını sürdüren İl Özel İdaresi, suyunda kirlilik belirlenen köylere 'güneş enerjili klor pompa dozaj sistemi' kuruyor.

Susuz ve suyu yetersiz köylere su sağlama çalışmalarını sürdüren Ordu İl Özel İdare Genel Sekreterliği, bir yandan sulardaki bakteri kirliliğinin önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı. Toplum Sağlığı Merkezi elemanlarınca köylerden alınan su numunelerinin İl Halk Sağlığı Laboratuarı ve Samsun Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezinde gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, sularında kirlilik tespit edilen köylerde yapılan klorlama çalışmalarına yeni bir teknik getirildi. Buna göre, köylerde bulunan içme suları, gerek yenilenebilir enerji olması, gerekse işletme maliyeti bulunmaması açısından ve güneş enerjisi ile çalışan 'klor dozaj pompa sistemi' ile klorlanıyor.

Bu çalışma kapsamında 2009 yılında Kökenli, Yemişli, Çavuşlar, Öceli, Teyneli,Yağızlı Grubu (Yağızlı, Dikence, Uzunmusa, Kurtulmuş), Kayabaşı ve Uzunisa köyleri olmak üzere toplam 8 köyün, 2010 yılında ise Fatsa Tepecik köyünün Melikli, Deliosman, Cami yanı, Azapoğlu mahallesinde bulunan 81 hanenin, yine Fatsa Bağlarca köyünün Merkez, Haloğlu, Çayırköy mahallelerinde bulunan 150 hanenin, Ünye Yüceler köyünün bütün mahallelerindeki 450 hanenin, yine Ünye Gölcüğez köyünün, Kuyupınar, Körükyanı, Demirci, Kuşlu, Yeni mahallede bulunan 250 hanenin, Kumru Duman köyündeki Güney ve Kuzey mahallesindeki 110 hanenin, Perşembe Kazancılı köyünün Orta ve Kuz mahallesinde bulunan 205 hanenin ve Gülyalı Kestane köyünün ise Beyoğlu, Şıhoğlu, Kurtoğlu İmamlı Ahmetkadı ve Hasanlı mahallelerinde bulunan 285 hanenin yararlandığı toplam 7 köyün şebekelerine klor dozaj pompası takıldı. Klorlama çalışmalarının ardından bu sular bakteriyolojik olarak içilebilir durumu getirilerek, yörede zaman zaman gözlemlenen ishal gibi hastalıkların büyük ölçüde önüne geçildi.

Ayrıca köy muhtarının görevlendirdiği kişilere şebekelerdeki bakiye klorun ölçülmesi için klor ölçüm kitleri teslim edilerek, dozaj pompasının kullanımı ile ilgili eğitim verildi. Ordu İl Özel İdaresi tarafından ihtiyaç duyulan bölgelerde 2011 yılında da klor dozaj pompası takılmak suretiyle köylerin içme suyu sistemleri klorlanıp, bakteriyolojik kirliliğin önüne geçilmesi sağlanacak.

Yetkililer, klor dozaj pompa sistemlerinin köy tüzel kişiliğine devredildiğini, bakım, onarım ve işletilmesinin de yine köy tüzel kişilikleri tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem