Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Orman, Su Ve Meteoroloji Haftası Kutlaması
Orman, Su Ve Meteoroloji Haftası Kutlaması
24 Mart 2011 / 16:26
Bitlis'te 21 Mart Dünya Ormancılık, 22 Mart Dünya Su ve 23 Mart Dünya Meteoroloji günleri Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle kutlandı.

Bitlis'te 21 Mart Dünya Ormancılık, 22 Mart Dünya Su ve 23 Mart Dünya Meteoroloji günleri Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle kutlandı.

Törende bir konuşma yapan Bitlis Çevre ve Orman Müdürü Yusuf Kadı, dünya hayatını devam ettirip geçmişten alınan derslerle geleceğin planlamasında, bugün eski günlerin, eski tatların unutmaması gerektiğini hatırlattı.

Kadı, "Dünyamızın bizlere verdiği nimetlerden daha fazlasını tüketmeye, bir başka deyişle ürettiğimizden fazlasını devam ettiğimiz sürece bilelim ki bizim beğenmediğimiz tatları ve günleri çocuklarımız arar olacak. Belki de onlar bizim buzul dağının erimesi, denizlerdeki yükselme, iklim değişiklikleri, ozon ve toprak kaymaları ile milyonlarca metreküp toprağın denizlere akması sıradan haber olacak. Doğal kaynaklarımız olan ormanlarımızı, sularımızı ve havamızı, acımasızca yok ederek nereye varabileceğimizi şapkamızı önümüze koyarak düşünmenin zamanı geldi ve geçiyor" şeklinde konuştu.

Kadı, atıkların vahşi depolamadan çıkarıp düzenli depolamaya geçiş, arıtma sistemlerini bir an önce hayata geçirmek gibi kurumsal işlerin yanı sıra birey olarak da yapabilecekleri küçümsenmemesi gerektiğini anlatarak "Bir mangal ateşiyle yüzlerce, hatta binlerce hektar ormanın yok olmasının cezasını hangi vicdan nasıl bir ceza vererek yüreklere su serpebilecektir. Denize ulaşarak binlerce litre suyu kirlettiğini bile bile lavabomuzdan kullanılmış kızartma yağını dökmeyerek, fotoğraf makinesinden çıkarttığımız pilleri rasgele yerlere atmayarak, enerjiye dönüştürülmesi gereken atık yağları yakmayarak, çocuklarımızın eline verdiğimiz pet şişeleri, yıkayıp tekrar kullanarak pet şişe kullanımını azaltıp dünyamıza, ülkemize, şehrimize ne kadar iyilik yapabileceğimizi düşünmemiz değil, uygulamamız gerekiyor" şeklinde sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından haftayla ilgili düzenlenen yarışmalarda dereceye öğrenciler şiir ve kompozisyonlarını okudu ve ödülleri verildi. Törene katılan Bitlis Vali Yardımcısı İsmail Ayhan Tavlı, açılan resim, kompozisyon ve şiir sergisini gezdikten sonra davetlilere ikramda bulunuldu.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem