Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Rusya'nın Dev Haritası, Moskova'da Asfalt Üzerinde Çizildi
Rusya'nın Dev Haritası, Moskova'da Asfalt Üzerinde Çizildi
23 Haziran 2010 / 16:48
Dünyanın en geniş ülkesi sayılan Rusya'nın coğrafi haritası, Moskova'da bir asfalt üzerinde çizildi.

Dünyanın en geniş ülkesi sayılan Rusya'nın coğrafi haritası, Moskova'da bir asfalt üzerinde çizildi.

Moskova Devlet Üniversitesi Jeodezi ve Haritacılık Fakültesi tarafından hazırlanan "Asfalt üzerinde Rusya haritası" projesi, bugün başarıyla gerçekleştirildi. Moskova Üniversitesi Jeodezi ve Haritacılık Fakültesi binası karşısındaki meydanda düzenlenen etkinlikte onlarca üniversite öğrencisi, uzman ressamlarla birlikte asfalt üzerine dev Rusya haritasını çizdi. Yaklaşık 20-25 metre genişliğindeki dev haritada Rusya'nın tüm idari bölümleri farklı renklerle boyandı. Moskova Jeodezi ve Haritacılık Fakültesi

Başkanı Viktor Savinih, "Rusya'da ilk kez böyle bir proje gerçekleştirildi. Bu haritayı yurtdışında benzeri haritaları görerek etkilenen öğrencilerimizin önerisi üzerine yaptık. İdari harita özelliği taşıyan bu haritada yeni oluşturulan Kuzey Kafkas bölgesi dahil toplam sekiz federal bölge yer alıyor. Eski Sovyetler Birliği'nin ilk idari haritası da fakültemiz tarafından hazırlanmıştı. Uzay araştırmalarında da haritalarımızdan yararlanıldı. Dolayısıyla şimdi daha bir ilke imza atığımız için mutluyuz" dedi.

Bu arada dev haritanın çizimi sırasında olası bir hataya yol vermemek için öğrencilerin sık sık ellerindeki Rusya haritasına baktıkları görüldü.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem