Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
"Sarmaşık-19" Operasyonuna 9 Tutuklama
"Sarmaşık-19" Operasyonuna 9 Tutuklama
21 Kasım 2009 / 18:05
Çorum polisinin 4 ilde eş zamanlı düzenlediği "Sarmaşık 19" operasyonunda, telefonla aradıkları kişilere kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtarak...

Çorum polisinin 4 ilde eş zamanlı düzenlediği "Sarmaşık 19" operasyonunda, telefonla aradıkları kişilere kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtarak, tehdit, hile ve korku yoluyla dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 16 kişiden 9'u tutuklandı.

Çorum Emniyet Müdürlüğü, son yıllarda ülke genelinde vatandaşlara telefon açarak veya mesaj göndererek kendilerini polis, hakim ve savcı gibi değişik kamu görevlisi olarak tanıtıp, hile, tehdit ve korku yoluyla kendilerine kontör transferi yaptırmak suretiyle haksız kazanç elde eden kişilerin yakalanması amacıyla 3 ay önce çalışma başlatmıştı.

Yapılan teknik takip sonucunda 4 ilde oluşturulan suç şebekesinin kontör dolandırıcılığı yaptıkları tespit edilerek, Osmancık Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İstanbul, Van, Mersin, Şanlıurfa merkez ve Akçakale ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda S.S., K.S., Z.T., A.B., Y.P., A.K., M.E.K., C.G., İ.Ç., M.K., H.A., M.A.Y., H.A., A.K., İ.B. ve M.Ş. adlı zanlılar gözaltına alındı. Zanlıların ev, iş yeri ve otomobillerinde yapılan aramalarda 5 dizüstü bilgisayar, 19 masa üstü bilgisayar, 6 harici hard disk, 70 cep telefonu, yaklaşık 3 bin 500 GSM kartı, suçtan elde edildiği belirlenen 23 bin TL ve İstanbul'un Sarıyer ilçesinden çalıntı olduğu tespit edilen otomobil ele geçirildi.

Rastgele aradıkları vatandaşlara kendilerini polis, hakim ve savcı gibi kamu görevlisi olarak tanıtan ve inandırıcı olmak için polis telsizlerinin sesini dinleten zanlıların, aradıkları kişinin kullandığı GSM kartının terör örgütü tarafından kopyalandığını ve kendi adlarından faaliyette bulunduklarını ve suçlu duruma düştüklerini söyledikleri öğrenildi. Suçluları yakalamak için aradıkları telefon hatlarının sahiplerinden kontör göndermelerini isteyen zanlıların, ayrıca banka kredi kartlarının da örgütçe kullanılabileceğini söyleyerek, ATM cihazına yönlendirdikleri vatandaşlardan kredi kartı ile kontör transferi yapmalarını sağladıkları ifade edildi.

Başka yöntemlere de başvuran zanlıların, özellikle son dönemlerde vatandaşlara mesaj göndererek, çeşitli firmaların düzenlediği kampanyalardan para ödülü kazandıklarını ve ödülü almak için verilen telefon numarasıyla irtibata geçmelerini istedikleri, belirtilen numarayı arayan vatandaşların da kimlik bilgilerini elde ederek, kredi kartlarından dolandırıcılık yapıldığı belirtildi. Yapılan soruşturma kapsamında zanlılar tarafından ülke genelinde binlerce vatandaşın bu şekilde dolandırıldığı ve 100 binlerce TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin sorgularının ardından "Kişilerin algılama yeteneği ve zayıflığından yararlanarak bilişim sistemlerini araç olarak kullanıp, bu yolla haksız kazanç elde etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve örgüt içerisinde faaliyet göstererek nitelikli dolandırıcılık yapmak" suçundan Osmancık Adliyesi'ne sevk edilen zanlılardan Mustafa K., İbrahim B., İlyas Ç.., Harun A., Mehmet Ş., Sinan S., Kerem S., Ahmet B., Ahmet K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
ARKADAŞ KURBANI
M Ş
GERÇEK TEN YAZIK Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor
06 Mayıs 2010 Perşembe 18:49
YAZIK
ALPEREN
PEH KONTURCULERMIS YA INSALNLAR NIYE BU KADAR KOLAY IFTIRA ATIYO İÇ AILESI 30 YILDIR KIRSEHIRDE CALISYOR. ANNESI SU AN TEZEK YAKIYO SIZ BUNLARI BILIYOMUSUNUZ. YOK BILEMESINIZ.CUNKU KIMSE ONLARI GORMEZ.KONTURCU DENIYO YAZIK YAZIK
27 Ocak 2010 Çarşamba 11:23
A C A B A
KIRŞEHİR 4040404040
YA AĞBİ BU ADAMLAR ÇOK GARİBANLAR BE ÜSTÜNDEKİ KIYAFETLERİ BİLE ÇOK PERİŞAN BU ADAMLAR BU SÖYLENEN KADAR PARA KAZANSALARDI HERHALDE SÜÜÜÜPPPPEEEER GİYİNİRLERDİ ÜSTLERİ BAŞLARI DÖKÜLÜYOR BU GARİBANLARIN BEEE! ACABA MASUMLARMIYDI
26 Ocak 2010 Salı 22:47
Net Gündem