Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Siirt'te Şehit Düşen Asker Ve Korucular Son Yolculuklarına Uğurlandı
Siirt'te Şehit Düşen Asker Ve Korucular Son Yolculuklarına Uğurlandı
01 Temmuz 2010 / 19:50
Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Doğan köyü yakınlarındaki Sarıyaprak Askeri Üssü'ne baskın yapan teröristler tarafından şehit edilen 2 asker ve 3 korucu, son yolculuğuna uğurlandı.

Baskında şehit düşen Piyade Üsteğmen Mustafa Çuhadar ve Piyade Uzman Çavuş Yunus Berber için Siirt Havaalanı'nda düzenlenen törende konuşan Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş, "Ben biraz evvel Mustafa'nın şehit olduğu yerdeydim, oradan geliyorum. Orada gördüklerimi eğer size söylemezsem Mustafa bize hakkını helal etmez.

Dün akşam Mustafa'nın görev yaptığı yerde kendilerince hangi akla hizmet ediyorsa bir prestij olayı gibi planlayıp düşündükleri eylemi, Mustafa'nın bulunduğu mevzi ve onun yanındaki kahraman askerlerin sayesinde hakamete uğradılar.

 Mustafa şehit oldu, onun kızı yetim kaldı. Esra şuan yetim bir şehit çocuğu. Biz onların hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz. Verilecek bir hesabımız var ise vermeye hazırız. Ama aynı yerde insanları yel değirmenine saldırtır gibi hangi akla hizmet ile inandırıp ya da kandırıp gönderiyorlarsa gecenin karanlığında onlarda bıraktığı onlarca insanın hesabını maalesef hiç hissetmiyorlar. Her halde onların da anneleri ve babaları var. Onların da anne ve babaları var ama onları gönderenler hiç hesap vermeyi hissetmiyorlar.

O gecenin başka tanıkları da var aramızda, Doğan köyü kahraman korucuları var. 3 şehidimiz de o koruculardan var. Onlar ne yapıyordu, onlar da silah sesi duyar duymaz köylerinden çıkarak hem kendi arkadaşlarına nöbette olanlara hem de Mehmetçiğe yardım için koşuyorlardı. Hiç beklemeden, emir beklemedi onlar. Ama maalesef bir hain pusuda 3 korucumuz da şehit oldu. Onlara da Allah'tan rahmet diliyorum. Dolayısı ile uğurladığımız arkadaşımız Mustafa belki başka olabilecek çok daha vahim sonuçları önlemek, kahramanca orada görevini yapma konusunda kendisine söylediğimiz her kelimeyi, her vazifeyi fazlası ile yerine getirdi. Onunla iftihar edebilirsiniz. Ruhu şad olsun, başımız sağ olsun" dedi.

Törene Piyade Üsteğmen Mustafa Çuhadar'ın eşi, Elif isimli kızı ile ailesi de katıldı. Vali Musa Çolak, sınıf öğretmeni olan Esra Çuhadar ve 1,5 yaşındaki kızı Mehlika Nur'u sakinleştirmeye çalıştı.

Öte yandan, olay yerine giderken pusuya düşürülerek şehit edilen Şevket Babat, Halit Bulut ve Mehmet Kaplan adlı 3 geçici köy korucusunun cenazeleri, Doğan köyünde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Korucu yakınları sinir krizleri geçirdi. Cenaze törenine Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş, Siirt Valisi Musa Çolak, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Ali Şahin İşleyen, Emniyet Müdürü Celali Topuz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık, korucu yakınları ve silah arkadaşları katıldı. Vali Çolak, şehit yakınlarına Türk bayrağına sarılı şehidin fotoğrafını hediye etti.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem