Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tavşanlı Hayvan Barınağı İstiyor
Tavşanlı Hayvan Barınağı İstiyor
19 Nisan 2011 / 11:55
Kütahya’nın nüfusu ve gelişmişliği açısından en büyük ilçesi olan Tavşanlı, hayvan barınağı eksikliği yaşıyor. Sokaklarda sahipsiz ve başıboş hayvanlar bir yandan tehlike saçarken bir yandan da bu hayvanların daha elverişli şartlarda yaşamaları için gün g

Kütahya’nın nüfusu ve gelişmişliği açısından en büyük ilçesi olan Tavşanlı, hayvan barınağı eksikliği yaşıyor. Sokaklarda sahipsiz ve başıboş hayvanlar bir yandan tehlike saçarken bir yandan da bu hayvanların daha elverişli şartlarda yaşamaları için gün geçtikçe barınak ihtiyacı hissediliyor.

Kütahya Doğa ve Hayvan Severler Derneği Başkanı Fatma Sunay Birsen bunun bir yasal zorunluluk olduğunu belirtirken, veteriner hekimler bütün ihtiyaçları karşılayacak bir barınağa ihtiyaç duyulduğunu, vatandaş ise bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Her ilçe kendi görevini yapmalıdır ve hayvanları yaşama hakkından koparmamalıdır” diyen

Kütahya Doğa ve Hayvan Severler Derneği Başkanı Fatma Sunay Birsen ilçelerin bu konuda duyarsız davrandıklarını belirterek şunları kaydetti: “Derneğimiz 1991 yılından bu yana hayvanların refahı ve insanların hayvanlardan zarar görmesini engellemek üzere çabalar sarf eden bir kuruluş. Tüm ilçelerimizde birer hayvan kliniği, bakımevi olmasını istiyoruz ve bu bir tek bizim isteğimiz değil. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre mecburi. Fakat ilçelerimiz bu konuya duyarsız davranmakta. Bakın Tavşanlı ilçemiz ilçelerimizin içinde en büyüğü bundan gurur duyuyoruz. Niçin bir hayvan barınağına sahip olmasın Tavşanlı? Bunu biz çok gönülden isteriz. Biz bunu İl Hayvanları Koruma Kurulu’nda defalarca dile getirdik. Hatta 21 Nisan’da Vali Bey ve belediye başkanlarımızla bir toplantı yapılacak. Bu toplantıda belediyelerimiz bu konuya mecbur edilecek. Zaten yasal olarak mecburlar fakat biraz ödenek sıkıntısı yaşıyoruz gibi tavırlar var ama kanunlar karşısında bu kabul edilemez. Bu bizim için çok önemli her ilçe kendi görevini yaparsa Kütahya’nın yükü de azalmış olacak çünkü Kütahya’ya yoğun bir şekilde çevre ilçelerden hatta illerden köpek transferi yapılmakta insanlar istemediği hayvanları getirip Kütahya’ya bırakıyor. Biz bunu her gün yaşıyoruz. Kütahya’da muazzam bir yoğunluk oluşmakta bu şekilde onun için her ilçe kendi görevini yapmalıdır ve hayvanları yaşama hakkından koparmamalıdır.”

Hayvanların kısırlaştırılıp tekrar sokaklara gönderilmesinin geçici bir çözüm olduğunu savunan veteriner hekimlerse Tavşanlı’nın kalıcı bir çözüme ihtiyaç duyduklarını belirttiler. Veteriner Hekim Mehmet Candan, “Hayvan barınağı derken bütün ihtiyaçları karşılanacak şekilde bir barınak olursa var buna ilçemizin ihtiyacı var ama topla-dağıt şeklinde bir barınağa gerek yok bence. Şehirler ve ilçeler arasında transferler yapılıyor. Buradan götürüyorlar başka bir şehre, oralardan da buraya getiriliyor. Bunu engellemenin tek yolu barınak ama belediye onu kaldırmıyor, yapmıyor öyle bir sıkıntı var burada. Daha önceki belediyenin yaptığı kısırlaştırma, ameliyat işleri vardı onlarda sadece kısırlaştırıldı bırakıldı bir bakım ve tedavi süreci uygulanmadı. Tavşanlı’nın pansumana değil, gerçek tedaviye ihtiyacı var” dedi.

Veteriner Hekim Mehmet Kaya ise, “Olsa iyi olur çevrede sahipsiz hayvan konusunda çok problem var. Özellikle Tavşanlı’nın çevre civarlarında başıboş köpek çok fazla, bunlarla mücadele konusunda böyle bir barınağın olması gerekli. Ödenek lazım. Bunu özellikle belediye başkanımızla ayrıca burada Hayvanseverler Derneği’ndeki arkadaşlarla görüşüp daha ciddi değerlendirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Vatandaş ise :Bir memleketin uygarlık göstergesinin hayvanlara verdiği değerle ölçülebildiğine ifade ederek, “Bu bir kıstastır. İnsanlara gösterilen saygının en az yarısı hayvanlara da yaşama hakkı tanınmasıdır. Barınağın yokluğu Tavşanlı’da eksikliktir” ifadelerini kullandı.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem