Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
TSK'da Astsubay Devrimi
TSK'da Astsubay Devrimi
12 Kasım 2008 / 17:07
Astsubaylıktan subaylığa geçiş oranı yüzde 10'a çıkacak. OYAK'ın yönetim kadrosunda onlar da yer alabilecek. Astsubaylara ayrılan tesis ve lojman oranı yükseltilecek

Astsubay meslek okulundan harp okuluna geçiş olanağı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıllardır ihmal edilen en kalabalık ayağı astsubayların çalışma ve yaşam şartları iyileştiriliyor. Astsubayları 30 Ağustos resepsiyonuna davet ederek bir ilki gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ikinci jestine hazırlanıyor. TSK'da sayıları 100 bini bulan astsubaylar için hazırlanan 16 maddelik eylem planı şu unsurlardan oluşuyor:

* ASTSUBAYLARA subayların Komkarsu (Komutanlık ve karargâh subaylığı kursu) eğitimine benzer bir eğitimin verilmesi amacıyla Astsubay Akademisi'nin kurulması. İlk adım Balıkesir'de atıldı. Astsubay Yüksek Okulu'na alay verildi, "Üst Karargâh Hizmetler Eğitim Merkezi Komutanlığı" açıldı.

* ASTSUBAYLIKTAN subaylığa geçiş oranlarının yüzde 5'ten, yüzde 15'e kadar çıkarılması.

* MESLEK yüksek okulu öğrencisinin notuna göre Kara Harp Okulu'na yatay geçiş yapabilmesi.

* OYAK yönetim kadrosunda yer almaları.

* ASTSUBAYLARA tahsis edilen sosyal tesis ve lojman oranın düzeltilmesi.

* KOMANDO İhtisas kursu gören astsubaylar Kara Kuvvetleri içerisinde özel ve nitelikli görevlere atanabilmesi ve ilave tazminat ödenmesi.

* LİSANSÜSTÜ eğitime kıdem.

* GÖREV tazminatı.

* EMEKLİ maaşında iyileştirme.

* YEDİNCİ ve dokuzuncu yıllar arasındaki subaylık müracaatının beşinci ve yedinci yıllara çekilmesi.

* LİSE mezunu astsubaylara, Anadolu Üniversitesi'nde ön lisans eğitimine devam etme şansı ve Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda yönetim Bölümü'nden mezun olanlara lisans eğitimi yapma imkânı tanınması. Böylelikle astsubayların görev yaptığı süre içinde akademik eğitimine de devam edebilecek.

* YURTDIŞINDA yabancı dil eğitimi.

* SUBAY temel kurslarına katıldıkları andan itibaren teğmen rütbesi verilmesi.

* RÜTBE bekleme sürelerinin düzenlenmesi. Astsubaylar 12 yılda başçavuşluğa terfi edip, 18 yıl aynı rütbede çalışabilecek.

* YAŞ haddinden emekli olan astsubayların askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi.

Orduevi kapısı Aksaray'la açıldı

Astsubaylar, birçok alanda subaylarla aynı ayrıcalıklara sahip olamamaktan yakınıyor. Emekli astsubaylar OYAK yönetimi ile ilgili olarak ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek konuyu AİHM'ye de taşımışlardı. Şimdiye kadar uygulamalarda özellikle sosyal tesis ve lojman tahsisinde ayrımcılık daha çok göze çarpıyordu. Astsubaylar, halen subayların kullanabildikleri orduevlerinin bazılarına giremiyor. Bu bağlamda ilk çalışma İstanbul'daki Aksaray Orduevi'nde yapıldı. Aksaray Orduevi'nden artık astsubaylar da yararlanabilecek. Astsubayların tüm orduevlerine girebilme çalışmaları zamana yayarak gerçekleştirilecek.
 
Umur Talu, 3 yıldır SABAH'ta gündeme getiriyordu

25 AĞUSTOS 2008 Sınıfsız bir kitle!
Şimdi, Org. İlker Başbuğ, son anda karar değişmezse, "doğru ve hakkaniyetli" olan bir şeyi yapıyor. Ama "yanlış olan" bir tek "resepsiyon" değildi ki! Bizzat Org. Başbuğ, şubatta Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndaki konuşmasında, belli ki "haksızlık" gördüğü hususların da altını çizmiş, bir yerde vaat vermişti (Aslında kimisi sivil iktidar ve TBMM konusu ya!) (....) Orgeneral İlker Başbuğ, hiç olmazsa iyi bir adım atıyor...

5 MART 2006 Hesap-Kitap
Şu astsubay mevzuunu biraz izliyorum. Misal, Türkiye'de 1'inci derecenin 4'üncü kademesine layık görülmeyen tek "devlet memurları" onlar. Üniversite, master, doktora dahi işe yaramıyor; "pırpırlı" asker, "az-subay" oraya yanaştırılmıyor. Neden? Genelkurmay, Silahlı Kuvvetler'in çoğunluğu olan bu mensuplarının da her "Türkiye Cumhuriyeti memuru" gibi pekala 1'in 4'ünden emekli olabilmesini normal görüyor mu... Yoksa, ciddi ciddi karşı çıktı mı?

30 KASIM 2005 Vatan borcu...
Onca yazıda kendi ağızlarından da aktardım ki, geçim sıkıntısıyla, ayrımcılıkla, aşağılanmakla, istismarla, zoraki kesintisinin aktığı OYAK'ta emekliliklerinde bile yönetime girememekle, üniversite bitirse de hak ettiği dereceye sokulmamakla, hayat boyu "alttaki" olmaya mahkûm edilmekle bunalan, çıldıran da onlar.

9 EKİM 2005 Astsubay... Az-subay!
Oyak Erdemir ihalesini kazanıp ben de "Ne deve, ne kuş!"u yazınca, muvazzaf ve emekli astsubayların feryadı ulaştı dört bir yandan. Onların da maaşlarından yüzde 10'lar mecburi kesiliyor. Onlar da vazife hayatları süresince OYAK'ın yüzde 50-60 kaynağını oluşturuyor. Lakin, nedense, bir türlü yönetime giremiyorlardı


Kaynak : Haber7
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem