Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türk Kadının Siyasetteki Yeri Konuşuldu
Türk Kadının Siyasetteki Yeri Konuşuldu
26 Şubat 2011 / 13:38
İlkadım Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Çalışma Grubu tarafından düzenlenen konferansta “Türk kadının siyasetteki yeri ve önemi” konuşuldu.

İlkadım Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Çalışma Grubu tarafından düzenlenen konferansta “Türk kadının siyasetteki yeri ve önemi” konuşuldu.

Konferansa konuşmacı olarak MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, İlkadım Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Çalışma Gurubu Başkanı Fatma Çelik katıldı. Konferansı İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın eşi Lüffüye Demirtaş, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Melahat Akçay, Saadet Partisi Kadın Kolları, CHP Kadın Kolları, İlkadım Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri dinledi. Konferansta Kadın ve Siyaset Grubu'nun kısaca çalışmaları üzerinde duran Başkan Fatma Çelik, Türk siyaseti içersinde kadınların yerinin önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Türk kadınının ailedeki görevinden ülke savunmasına kadar çok önemli görevler üstlendiğinin altını çizen OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, Türk siyasette kadının yerinin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, “Kadının önemi ve siyasetteki yeri Cumhuriyet döneminde artmıştır. Kadın haklarının yasal gelişimi hızlanmıştır. Bu dönemde en fazla yankı uyandıran kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesi olmuştur” dedi.

Yerel demokratik kültürün gelişmesi için kadınların siyasette daha etkin rol almasının gerekli olduğunu söyleyen Sarıçiçek, siyasetin sadece erkeklere bırakılamayacak kadar hayati ve incelikli bir mesele olduğunu kaydetti.

MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal ise kadınların da artık siyasette aktif rol almak istediklerine dikkat çekti. Bal, “Kadınlarımız istekli, çünkü kadınlarımızın ülke meselelerinde ülkemizin içinde bulunduğu durumlarda mutlaka ülkeye hizmet etmek, millete hizmet etmek kararlılığını gördüğüm için çok mutluyum. Siyasette de, Kurtuluş Savaşı'ndaki Halide Edipler gibi, Nene Hatunlar gibi aktif olmak istiyoruz” diye konuştu Konferansın sonunda İlkadım Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan İnan, MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal'a, Samsun'un simgesi Atatürk Heykeli'nin hediye etti.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem