Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye'nin En Modern Atık Su Arıtma Tesisi İnegöl'de İnşa Ediliyor
18 Mart 2008 / 19:00
Siemens ve Alke konsorsiyumu, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ortak atık su arıtma...

Siemens ve Alke konsorsiyumu, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ortak atık su arıtma tesisinin kapasite artışı ve modernizasyon projesini hayata geçiriyor.

İnegöl'de evsel ve endüstriyel atıkların toplandığı mevcut tesiste arıtılan su, Kalburt çayına yönlendirilerek DSİ'nin barajında toplanıyor. Kapasite artışı ve modernizasyon çalışmaları tamamlandığında barajda toplanan su, tarım sulamasında kullanılabilecek.

Siemens'in Türkiye'de ilk kez uygulanan teknolojileriyle modernize edilen İnegöl OSB ortak arıtma tesisinden kaynaklanacak, fazla çamur miktarı yüzde 60, arıtma işlemi sırasında kullanılan enerji miktarı ise yüzde 30 oranında azalacak.

Siemens'in yüzde 55 payla konsorsiyum lideri olduğu projede, Siemens atıksu arıtma tesisinin proses tasarımı, gerekli mekanik ekipman temini, elektrik ve otomasyon tesisisinin kurulmasından, Alke ise tüm inşaat işlerinden ve mekanik montajdan sorumlu bulunuyor. 2007'nin Eylül ayında sözleşmesi imzalanan projenin 600 günde bitirilmesi taahhüt ediliyor.

Siemens Endüstriyel Çözümler ve Hizmetler Direktörü Mehmet Acarla, "Çöktürme havuzunda TowBro dediğimiz bir sistemi kullanarak konvansiyonel yöntemlerle inşa edilmiş mevcut çöktürme tanklarıyla çok daha fazla miktarda suyun arıtılabilmesi sağlanmaktadır.

Cannibal adı verilen diğer bir teknoloji ile biyolojik arıtmadan kaynaklanacak fazla çamur miktarı yüzde 60 azaltılıyor. Böylece çamuru kurutmak için gerekli olan yakıt miktarının azalması ve enerji tasarrufu yapılması sağlanıyor" dedi.

İnegöl OSB ortak arıtma tesisinde biyolojik arıtma sürecinde ise VertiCell olarak adlandırılan bir teknoloji kullanılarak havalandırmalı anoksik işletme sayesinde yüksek oksijen transferi sağlanarak biyolojik arıtma sürecinde verimlilik sağlanıyor.

Üç yıl önce US Filter'ı satın alarak su arıtma sektörüne giren Siemens, Türkiye'de iki yıldır bu alanda çalışmalar yürütüyor. Siemens Endüstriyel Çözümler ve Hizmetler Direktörü Mehmet Acarla, Siemens'in Türkiye'de bu alanda yatırım yapmasının Türkiye'yi odak ülke olarak görmesinden kaynaklandığını, AB uyum süreciyle beraber su teknolojilerine çok ciddi yatırımlar yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem