Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Uçaklar Nasıl İner Nasıl Kalkar?
Uçaklar Nasıl İner Nasıl Kalkar'
10 Temmuz 2008 / 15:20
Herkesin çok merak ettiği birşeydir Kontrol Kulesi'nde neler olur? Bu uçaklar nasıl iner, nasıl kalkar?

O trafik nasıl sağlanır? Bazen uçak bir türlü inmek bilmez ya da kalkmak bilmez 'Trafik yoğun' denir ama bizler uçağın içersinde neler olduğunu hiçbir zaman için bilemeyiz. Merak ettik acaba nasıl oluyor diye..

Saba Tümer sizin için İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi'nde Trafik Kontrol Müdürü Mustafa Kıvrak'la birlikte..

Hava Trafik Kontrol Merkezi 3 üniteden meydana geliyor. Saha Kontrol Kulesi Yaklaşma Kontrol Kulesi ve Meydan Kontrol Kulesi olarak.

Günde kaç uçak iniyor ve kalkıyor?

Kış ve yaz olarak farklılık gösteriyor ancak İstanbul'un trafiği her zaman yoğun oluyor. Kış ortalaması 700 iken yazın 800-900 arasında oluyor. Burada İstanbul dışında diğer yakın meydanlara da Hava Trafik Kontrol Hizmeti veriliyor. Bunlarında trafiği eklenirse rakam büyüyor.

Kaç kişi çalışıyor burada?

İstanbul Hava Trafik Kontrol Merkezinde 130 kontrolör çalışıyor. Sabiha gökçen hava Limanında da 11 kontrolörümüz çalışıyor. Gündüz ve gece ekipleri olarak vardiyalı çalışıyor.

Yapılan iş çok ağır olduğu için sürekli yapılması mümkün değil bu nedenle ekipler buna göre ayarlanır ve belli sürelerde pozisyon değiştirilir.

Çalışma şartları sıkı mı çalışırken birbirleriyle ileşim kurabiliyorlar mı yoksa sadece uçakları izlemek zorundalar mı?

Sosyal yaşantısı olmayan biri bu işi zaten yapamaz. Bir hava trafik kontrolörünün sosyal yaşantısı normal bir kişiden daha iyi olması gerekiyor ki boardun başına geçtiği zaman hava trafiğini çok rahat bir şekilde idare edebilsin. Bir kontrolör eşi ile kavga etmiş olsa da aynı bir sanatçı gibi sahneye çıktığında, o boardun başına geçtiğinde bunları dışarıda bırakır.


Hava trafik yoğunlaştıkça emniyet çalışmaları da artırıldı. Şu anda en güvenli ulaşım araçı hava araçları, çünkü alınan tedbirler daha fazla.

Hava kontrolörleri ne kadar süre ve nasıl bir eğitim alıyorlar?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde Sivil Havacılık Yüksekokulu var. Burada Hava Trafik Kontrol Bölümü var. Burada kontrolör olarak mezun oluyorlar. Bir de Kocaeli Üniversitesi'nde var Havacılık Bölümü var. KPS sınavına girmeleri gerekiyor. Bunun dışında dışardan üniversite mesunu olan ve lisan bilen kişiler de KPS gibi memur alım sınavına giriyorlar. Üniversite sınavındaki tercihler gibi hava trafik kontrolörlüğünü tercih ederler. Belli bir puanı tutturduktan sonra da Türkiye'deki meydanlarda görevlerine başlarlar.

Hava trafik kontrolörlüğü temininde güçlük çekilen bir personel konumundadır. Bunu başka bir yerde öğrenemiyorsunuz. Dışarıdan gelen arkadaşlar 1 yıl süre ile kurumumuzda kurs görürler. Hava trafik kontrolörlüğü öğrenirler. Bu kurs bittikten sonra asistan kontrolör oluyorlar. Belli bir süre bu pozisyonda çalıştıktan sonra tekrar kontrolörlük derece sınavına ve lisan sınavına giriyorlar. Bu dereceleri aldıktan sonra iyi bir kontrolörün yetişmesi 5 yıl gibi bir süre alır.

Kaynak: Habertürk
Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem