Ana Sayfa
 
 
 
ARŞİV
    Süper Lig
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Uşak Kent Konseyinde Çevre Yolu Tartışıldı
Uşak Kent Konseyinde Çevre Yolu Tartışıldı
07 Ocak 2011 / 17:28
Uşak Kent Konseyi tarafından düzenlenen tartışma forumunda çevre yolu projesi ile ilgili ç.alışmalar ele alındı.Uşak çevre yolunun kentin güney bölgesinden geçmesi gerektiğini ifade eden Karayolları Şefi, projenin onaya sunulduğunu bildirdi.

Uşak Kent Konseyi tarafından düzenlenen tartışma forumunda çevre yolu projesi ile ilgili ç.alışmalar ele alındı.Uşak çevre yolunun kentin güney bölgesinden geçmesi gerektiğini ifade eden Karayolları Şefi, projenin onaya sunulduğunu bildirdi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen tartışma forumunda yapılması planlanan çevre yolu ile ilgili çalışmalar ve kent merkezinden geçen demiryolu güzergahındaki düzenlemeler değerlendirildi. Tartışma forumuna Karayolları 25. Şube Şefi Mustafa Karadağ, Devlet Demir Yolları Uşak Gar Müdürü Himmet Akçay, Harita Mühendisi M. Ali Köseoğlu ve Akademisyen Şerif Öner konuşmacı olarak katıldı. Karayolları 25. Şube Şefi Mustafa Karadağ, Devlet Demir Yolları Uşak Gar Müdürü Himmet Akçay 2011 yılında kurumlarınca yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıya CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Kent Konseyi Başkanı Cafer Çetinkaya, Sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda bir açılış konuşması yapan Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Türkiye’nin temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçmesi gerektiğini söyledi. Toplumsal sorunların çözümünde sivil toplum kuruluşlarının etkin rol alması gerektiğini ifade eden Coşkunoğlu, “Kent konseyleri katılımcı demokrasi adına önemli görevler üstleniyor. Kentlerdeki sorunların çözümü noktasında yerel yönetimlere tavsiye niteliğinde öneriler sunuyor. Sivil toplum örgütleri sorunların çözümü noktasında örgütlü bir şekilde hareket etmelidir. Türkiye artık temsili demokrasiden katılımcı bir demokrasi anlayışına geçmelidir”dedi.

ÇEVRE YOLU GÜNEYDEN GEÇMELİ

Karayolları 25. Şube Şefi Mustafa Karadağ toplantıda çevre yolu projesi hakkında katılımcılara detaylı bilgiler vererek projenin 2011 yılında ihale edileceğini bildirdi. Çevre yolu yapılması ile ilgili tartışmaların uzun süredir devam ettiğini ancak işi yapılabilirliğinin büyük önem taşıdığını anlatan Karadağ şunları söyledi; “ Uşak çevre yolu projesi hazırlandı. Keşif çalışmaları yapılarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne onaya sunuldu. Onay çıktıktan kısa süre sonra ihaleye çıkılacak. Uşak çevre yolu kentin güney bölgesinden geçecek. Organize sanayi bölgesinden başlayacak olan çevre yolu Göğem köyü yol ayırımında bitecek. Toplam 29 kilometre uzunluğunda olacak ve kilometre maliyeti yaklaşık 2 milyon 700 bin TL olacak. Çevre yolu kentin kuzey bölgesinden geçseydi uzunluk 31 kilometre olacaktı ve kilometre maliyeti 4 milyon 700 bin TL’yi bulacaktı. Çünkü arazi yapısı, kot farkı gibi kıstaslar maliyeti arttıracaktı. Ayrıca Ulubey ve Sivaslı ilçelerine kent merkezinden güzergah vermek zorunda kalınacak. Çevre yolunun kuzeyden geçmesi hem ekonomik değil hem de başlangıç ve bitiş noktası arasındaki kot farkının daha fazla olması nedeniyle kullanışlı değil”

Devlet Demir Yolları Uşak Gar Müdürü Himmet Akçay ise konuşmasında 2010 yılında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ankara-İzmir hızlı tren projesinin yaklaşık 2 milyar 350 milyon dolara mal olacağını ifade eden Akçay, “Hızlı tren projesi ilimizden de geçecek. Polatlı’dan başlayarak İzmir’e kadar uzanan hızlı tren hattı toplu ulaşımca ciddi bir alternatif olacak. Projenin 2015 yılında bitirilmesi planlanıyor. 2010 yılında ilimizde 5 adet tren kazası meydana geldi. Bu kazalarda 3 vatandaşımızı kaybettik. Tren kazaları genellikle hemzemin geçitlerde meydana geliyor. 2011 yılında ilimizdeki hemzemin geçitlerde ve kent merkezindeki güzergahın tamamında tedbir alacağız. Güzergahı tel örgülerle kapatmayı planlıyoruz. Uşak Gar Müdürlüğü olarak ayrıca 2010 yılında 97 bin yolcu taşıdık ve 360 bin TL gelir elde ettik”dedi.

Oy Ver : 1 2 3 4 5   
Net Gündem